TİGEM, hububat üretimini yüzde 40 arttırdı

Hububat tohumluğunda yüzde 25 payla Türkiye’nin en büyük aktörü olan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), geçen yıl 1 milyon 21 bin dekar ekili alanın hasadı sonunda tüm zamanların en yüksek üretim rakamına ulaştı. TİGEM hububat üretimini yüzde 40 artırarak 392 bin tona yükseltti.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) tarım sektörünün temel girdilerinden sertifikalı tohum, üstün vasıflı damızlıkların üretimi ve dağıtımı faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

TİGEM, son yıllarda ülke çapındaki işletmelerinde bir taraftan mal ve hizmet tedariklerinde önemli tasarruf sağlarken üretimde de ileri teknolojileri kullanarak girdi maliyetlerini azalttı.

Hububat tohumluğunda yüzde 25 payla Türkiye’nin en büyük aktörü olan TİGEM, geçen yıl 1 milyon 21 bin dekar ekili alanın hasadı sonunda tüm zamanların en yüksek üretim rakamına ulaştı. TİGEM hububat üretimini 2023’te yüzde 40 artırarak 392 bin tona yükseltti.

TİGEM Safkan Arap atı yetiştiriciliğinde geçen sene 275 baş tay satışından yaklaşık 105 milyon lira gelir elde ederek tüm zamanların rekorunu kırdı. Gelirlerini artıran TİGEM, geçen yılı 1,6 milyar lira karla kapattı.

TİGEM, son 22 yılda 735 milyon lira yatırım gerçekleştirirken, özellikle kuraklık riskinin olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak tedbirleri uygulamaya koydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...