Adana Ziraat Oda Başkanları İsyanda: Biz üretmezsek ülke aç kalır

Adana’da bir araya gelen 13 Ziraat Odası Başkanı, TMO’nun açıkladığı hububat fiyatlarını eleştirerek, “Biz üretmezsek ülke aç kalır” açıklamasında bulundu.

Adana Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’nun öncülüğünde Sarıçam Ziraat Odası’nda bir araya gelen 13 oda başkanı, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatlara tepki gösterdi. Başkanlar, yaptıkları ortak açıklamada, “Geçtiğimiz yıla göre girdi maliyetleri yüzde 70-80 artarken, yüzde 10’luk fiyat artışı, çiftçilerimizi hüsrana uğratmıştır” dedi.

Adana Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Ali Mehmet Sarsal, TMO’nun çiftçiden aldığı buğdayın ve arpanın sanayicilere kaç TL’den satacağını önceden açıklaması gerektiğini dile getirdi.  Açıklanan hububat fiyatlarının ise serbest piyasayı olumsuz etkilediğini ifade ederek TMO’yu fiyat revizesine çağırdı.

KEŞKE FİYAT AÇIKLAMASALARDI

Oda başkanları, un sanayiinin ihtiyaç duyduğu en kaliteli buğdayların üretildiği Adana’da çiftçilerin büyük bir hezeyanla karşılaştığını dile getirdi. Başkanlar ayrıca, bu fiyatların belirlenirken çiftçinin masrafının da göz ardı edildiğini ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:

“Dünyanın ve ülkemizin içinde bulunduğu ve mücadele ettiği yüksek enflasyon neticesinde geçtiğimiz yıla göre açıklanan yüzde 10’luk artış; çiftçilerimizi üzmüştür. Tarım sektöründe geçen yıla göre girdi fiyatlarının yüzde 70-80 civarında artış göstermesi, buna karşılık yüzde 10’luk fiyat artışı tek kelimeyle hüsrandır. Tarımsal girdilerin başlıcası olan tohum, gübre, ilaç, mazot ve işçi ücretlerindeki artış göz önünde bulundurulmamış adeta çiftçi üretim yapamaz hale gelmiştir. Bu fiyatlar yeniden gözden geçirilip revize edilmezse hiçbir çiftçi üretimini devam ettiremez. Bölgemizde hasat sona ermiş olup, hasattan önce fiyat açıklanmamıştır. Açıklanan fiyat, piyasada oluşan serbest piyasa fiyatlarını da alt üst etmiştir. Keşke fiyat açıklamasalardı…. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...