Tesadüfen keşfedilen 8 lezzet ve şaşırtan hikâyeleri

Bugün keyifle tükettiğimiz pek çok yiyeceğin aslında mutfak kazası sonucu tesadüfi keşfedildiğini biliyor muydunuz? İşte severek tükettiğimiz o 8 yiyecek ve şaşırtıcı hikâyeleri…

TESADÜFEN KEŞFEDİLEN 8 YİYECEK VE HİKAYELERİ

PEYNİRLİ PUFLAR: Peynirli puflar başlangıçta hayvanlar için yiyecek olarak düşünülmüştü. 1930'larda bir hayvan yemi şirketinden Edward Wilson, şişirilmiş mısır tanelerini denemeye karar verdi ve biraz baharatla oldukça iyi bir atıştırmalık yapabileceklerini fark etti.

PEYNİRLİ PUFLAR: Peynirli puflar başlangıçta hayvanlar için yiyecek olarak düşünülmüştü. 1930’larda bir hayvan yemi şirketinden Edward Wilson, şişirilmiş mısır tanelerini denemeye karar verdi ve biraz baharatla oldukça iyi bir atıştırmalık yapabileceklerini fark etti.

FINDIK KREMASI: İtalyan fırıncı Pietro Ferrero, 1940'larda İkinci Dünya Savaşı sırasındaki kıtlık nedeniyle çikolata alternatifi yaratmakla meşguldü. Fındık, şeker ve biraz kakaodan oluşan karışımıyla günümüzdeki neredeyse en popüler kahvaltılığı ortaya çıkardı.

FINDIK KREMASI: İtalyan fırıncı Pietro Ferrero, 1940’larda İkinci Dünya Savaşı sırasındaki kıtlık nedeniyle çikolata alternatifi yaratmakla meşguldü. Fındık, şeker ve biraz kakaodan oluşan karışımıyla günümüzdeki neredeyse en popüler kahvaltılığı ortaya çıkardı.

HAWAII PİZZA: Adını Amerika Birleşik Devletleri'nin 50. eyaletinden alan Hawaii pizzasının 1950’li yıllarda, Yunanistan'dan Kanada'ya göç eden kardeşler buldu. Restoranlarında farklı malzemeler deniyorlardı ve o zamanlarda kimse tatlıları tuzlularla karıştırmazdı. İçlerinden biri, tadının nasıl olacağını görmek için biraz jambon ve ananas attı. Böylece Hawaii pizza bulunmuş oldu.

HAWAII PİZZA: Adını Amerika Birleşik Devletleri’nin 50. eyaletinden alan Hawaii pizzasının 1950’li yıllarda, Yunanistan’dan Kanada’ya göç eden kardeşler buldu. Restoranlarında farklı malzemeler deniyorlardı ve o zamanlarda kimse tatlıları tuzlularla karıştırmazdı. İçlerinden biri, tadının nasıl olacağını görmek için biraz jambon ve ananas attı. Böylece Hawaii pizza bulunmuş oldu.

 MISIR GEVREĞİ: 1800'lerin sonlarında William ve John Kellogg kardeşler tarafından icat edildi. Kardeşler, vejetaryenlik ve sağlıklı beslenmenin temel değerler olduğu bir senatoryumda çalışıyordu. Senatoryumdaki hastalarına ekmek alternatifi arayan Kellogg kardeşler, buğday haşladı.

MISIR GEVREĞİ: 1800’lerin sonlarında William ve John Kellogg kardeşler tarafından icat edildi. Kardeşler, vejetaryenlik ve sağlıklı beslenmenin temel değerler olduğu bir senatoryumda çalışıyordu. Senatoryumdaki hastalarına ekmek alternatifi arayan Kellogg kardeşler, buğday haşladı.

İstemeden çok uzun süre tuttukları buğdayın açtıklarında pul pul döküldüğünü gördüler ve bu parçaları fırında kızartmaya karar verdiler. William'ın aklına buğday yerine mısır kullanarak tarifi geliştirme fikri geldi ve bu da bugün bilinen mısır gevreğini ortaya çıkardı.

İstemeden çok uzun süre tuttukları buğdayın açtıklarında pul pul döküldüğünü gördüler ve bu parçaları fırında kızartmaya karar verdiler. William’ın aklına buğday yerine mısır kullanarak tarifi geliştirme fikri geldi ve bu da bugün bilinen mısır gevreğini ortaya çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...