Tarladan kilosu 8 liraya çıkan çilek pazarda nasıl 30 liraya satılıyor?

ilek üretimi dünyada 8 milyon tonu aşıyor. Türkiye ise 487 bin tonla dünya çilek üretimi sıralamasında 4. sırada yer alıyor. Buna karşın tarlada kilosu 8 lira olan çileğin pazardaki fiyatı 30 lirayı geçiyor. Peki bu aradaki fark nasıl ortaya çıkıyor?

Dünyada 8 milyon tonu aşan bir seviyede çilek üretimi yapılıyor. Türkiye de 487 bin tonluk üretim miktarıyla dünya çilek üretimi sıralamasında 4. sırada. Bu veriler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2021 Haziran’ında yayımladığı piyasa raporundan. Çilek üretiminde başı çeken şehir ise 48 bin dekarlık üretim alanıyla üretim alanlarının yüzde 26’sını ve 188 bin tonluk üretimiyle üretimin neredeyse yarısını tek başına karşılayan Mersin. Peki çilek mevsiminde olmamıza rağmen niçin bu meyvenin kilosu pazar tezgahında 30 TL’yi buluyor.

Masrafı 250 bin lira

Ali Ufuk Yılmaz, 31 yaşında. Mersin’in Anamur ilçesinde yaşayan Yılmaz aynı zamanda Anamur Çilek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin de başkan yardımcısı. Akdeniz kıyısındaki ilçede bulunan 10 dönümlük yani 10 dekarlık arazisinde birinci sınıf Rubygem cinsi çilek üretimi yapıyor. Dekar başına maliyetleri ise şöyle:

  • Fide maliyeti 6 bin TL
  • Tarımsal alanda kullanılan naylonlar 6 bin TL
  • İşçilik masrafı 6 bin TL
  • Gübre maliyeti 7 bin TL

Yılmaz’ın mazot masrafı çok az, çünkü tarlanın verimini düşürmemek adına 2-3 yılda bir traktör kullanıyor. Arazideki sürme işlemi de gübrelerin etkisini azaltmamak adına ağır bir işlem değil. Bütün masrafı dekar başına yaklaşık 25 bin lira. 10 dekarlık arazisinde de 250 bin liraya çıkıyor. Bu emeğinin karşılığı olarak da arazisinden toplamda yaklaşık 50 ton mahsul kaldırıyor.

Maliyet artıyor

Peki çileğini kaça satıyor?  Malını pazarlayacak, hâle gönderecek aracıya kilosunu 8 TL’den veriyor.  50 ton ürünü karşılığında 400 bin lira ciro elde ediyor. Ancak bu cirodan aracıya yüzde 15komisyon vermesi gerekiyor. Bu da 60 bin lira yapıyor. Bunun dışında paketleme için de kilo başına 50 kuruş vermesi gerekiyor bunun da bedeli 25 bin lira. Ekim maliyeti 250 bin liraya 60 bin lira komisyon ve paketleme maliyeti de eklendiğinde toplam masrafı 335 bin lira yapıyor. Kendine kalan net kârı ise 65 bin lira. Bu parayla hem bir seneyi geçirmek hem de önümüzdeki ekim döneminin sermayesi olarak kullanmak zorunda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda beslenme beyanlarına yeni düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığının beslenme beyanlarına yönelik hazırladığı taslağa...

Kurban fiyatı 4 yılda 12’ye katlandı: 1000 TL’ye kurban alınıyordu, bugün 1 kg dana bonfile bile yok

Bu bayram kurbanlıkların büyük oranda pazarda kalacağı tahmin ediliyor....

Hasan Açanal; Aztekler’den Ayaşlar’a gerçek bir Kızılderili: Domates

Kim derdi ki sen kalk Amerikalardan Anadolu’ya kadar gel,...

GÜBRETAŞ’ın keyfine diyecek yok

Çiftçiler geçim kaygısı yaşarken GÜBRETAŞ yönetiminin keyfi bozulmadı. Çift...