“Tarımda gereksiz arz fazlalığı olmayacak”

0
375

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la planlı tarım döneminin başlayacağını söyledi. “Bu, aslında tek başına tarım adına bir devrimdir” diyen Kiriçci, “Türkiye’de gereksiz, lüzumsuz arz fazlalığı olmayacak. Patatesten para ettin, bu sene patatesten zarar ettin paradoksunu, zıtlığını asla yaşamayacağız” açıklamasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla yürürlüğe giren “Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile planlı tarım döneminin başladığını belirterek, “Bu, aslında tek başına tarım adına bir devrimdir.” dedi.

Burdur’daki programları kapsamında ilk olarak Valiliği ziyaret eden Kirişci, şeref defterini imzaladı, kentte yürütülen çalışmalarla ilgili Vali Vekili Ahmet Mailoğlu’ndan bilgi aldı.

Ziyaretin ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) tarım sektörü temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Kirişci, yaptığı konuşmada, Akdeniz Bölgesi’nin iç kısmında, göller bölgesinde ve bunun ortasında adeta sancak gibi yükselen Burdur’un bölgenin önemli bir tarımsal üretim merkezi olduğunu söyledi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) Bakanlığın 32 biriminden biri olduğunu ifade eden Kirişci, “Göreve geldiğimiz andan itibaren TİGEM’de proaktif çalışmalar yürüttük. Bu çalışmalarımız çok şükür meyvesini verdi. TİGEM, 2022 yılında altı kat artışla 798 milyon lira düzeyinde bir gelir elde etti. Bir önceki yıla göre ise bu geliri yüzde 500 arttırmış oldu. Böylece çiftçilerimize kaliteli tarımsal üretim materyali sağlarken TİGEM, ülke ekonomimize de büyük bir katkı sağlamıştır.” diye konuştu.

Kirişci, dünya ve Türkiye’de kuraklığı, çevresel ve iklimsel değişimleri, bu manada da yağışlarla ilgili problemleri konuşur hale geldiklerini ifade ederek, Türkiye’nin ortalama yağış miktarının 574 milimetre olduğunu ve bunun ülke genelinde yeknesak olmadığını söyledi.

Türkiye’nin Akdeniz çanağında, yarı kurak coğrafyada bulunduğunu dile getiren Kirişci, jeopolitik konumundan dolayı da Suriye, Irak ile Rusya-Ukrayna gibi önemli çatışma alanlarının yakınında bulunduğunu belirtti.

Ülke nüfusunun sabit olmadığını, 2002’de 65 milyon olan nüfusun bugün 85 milyona ulaştığını anlatan Bakan Kirişci, şöyle konuştu:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz