Tarım Kredi faiz oranlarını gözden geçirmeli!

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, Tarım Kredi Kooperatiflerinin faiz oranlarını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Kaynak Kullanım Katılım Payı adı altında çiftçinin soyulduğunu belirten Kaya, “Çiftçiden komisyondu, sigortaydı, katkı payıydı, çok oturdun payıydı gibi saçma sapan isimlerle ücretler alınıyor. Yazıktır günahtır” dedi.

Çanakkale Ziraat Odası‘nın 70’inci Meclis Toplantısı dün yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KayaTarım Kredi Kooperatiflerinde komisyon adı altında çiftçiden alınan ücretleri sert bir dille eleştirdi. Kaya, “Bakıyorsunuz bizim faiz oranlarımız düşük deniyor. Sonrasında Kaynak Kullanım Katılım Payı (KKKP) adı altında yüksek miktarlarda, tahsilat yapıldığını görüyorsunuz. Sorduğumuzda adı faiz olmayan ama çiftçinin cebinden başka yöntemlerle çıkan katılım payı adı altında komisyondu, sigortaydı, katkı payıydı, çok oturdun payıydı gibi saçma sapan isimlerle komisyonlar alınıyor” tepkisinde bulundu.

Çiftçinin en önemli sorunun faiz yükü olduğunu dile getiren Kaya şunları kaydetti:

“Bu yılki üretimi değerlendirecek olursak üretimin ve hasadın ciddi şekilde iyi olduğu bir yıl içindeyiz. Havaların yağmurlu gittiği, hasadın bol ve bereketli olduğu yılı geride bırakıyoruz. Fakat bu hasat döneminde girdi maliyetlerinin fazlasıyla artmasından dolayı üreticinin ürettiği ürünün maliyetinde de yükselmeler oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji saat verdi! Birçok ile kar ve fırtına uyarısı

Meteoroloji güncel hava durumu tahminlerini açıkladı. Buna göre, Marmara...

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Saman fiyatları yüzde 133 arttı

CHP'li Ömer Fethi Gürer, iktidarın çiğ süt üreticilerinin yem...

Deniz Zeyrek: Ağız Sütü!

Kars'a geldim ya… Siyah şişeğin gece iki kuzu doğurduğunu gördüm...

İdil Çimrin: Türk Mutfağı’nın sütlü tatlıları

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün Türk tatlıların baş tacı olan sütlü...