Tarım Kredi faiz oranlarını gözden geçirmeli!

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, Tarım Kredi Kooperatiflerinin faiz oranlarını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti. Kaynak Kullanım Katılım Payı adı altında çiftçinin soyulduğunu belirten Kaya, “Çiftçiden komisyondu, sigortaydı, katkı payıydı, çok oturdun payıydı gibi saçma sapan isimlerle ücretler alınıyor. Yazıktır günahtır” dedi.

Çanakkale Ziraat Odası‘nın 70’inci Meclis Toplantısı dün yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KayaTarım Kredi Kooperatiflerinde komisyon adı altında çiftçiden alınan ücretleri sert bir dille eleştirdi. Kaya, “Bakıyorsunuz bizim faiz oranlarımız düşük deniyor. Sonrasında Kaynak Kullanım Katılım Payı (KKKP) adı altında yüksek miktarlarda, tahsilat yapıldığını görüyorsunuz. Sorduğumuzda adı faiz olmayan ama çiftçinin cebinden başka yöntemlerle çıkan katılım payı adı altında komisyondu, sigortaydı, katkı payıydı, çok oturdun payıydı gibi saçma sapan isimlerle komisyonlar alınıyor” tepkisinde bulundu.

Çiftçinin en önemli sorunun faiz yükü olduğunu dile getiren Kaya şunları kaydetti:

“Bu yılki üretimi değerlendirecek olursak üretimin ve hasadın ciddi şekilde iyi olduğu bir yıl içindeyiz. Havaların yağmurlu gittiği, hasadın bol ve bereketli olduğu yılı geride bırakıyoruz. Fakat bu hasat döneminde girdi maliyetlerinin fazlasıyla artmasından dolayı üreticinin ürettiği ürünün maliyetinde de yükselmeler oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Didem Eryar Ünlü: Dyson’dan “sorun çözen” mühendislik

Mühendisler tarafından yönetilen Dyson’ın odak noktası sürdürülebilir bir gelecek...

Alaattin AKTAŞ: İthal et, ye, iç, tüket, büyü; ithal et, ye, iç…

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde...

Emel Yiğit: “Dünya Süt Günü”nde süte destek beklentisi

Bugün Dünya Süt Günü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım...

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 4 büyüdü, tarım ve sanayi küçüldü!

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) Kahramanmaraş merkezli depremlerin gerçekleştiği...