Siyasilerin dilinden düşürmediği soğan tarlada 6-7 liraya indi ama kapıda yeni bir sorun var

0
508

Markette kilosu 30 liraya çıkınca gündemin başına oturan soğanın tarla fiyatı düştükçe düşüyor. Adana’da hasadı devam eden soğanın kilosu 6-7 liraya indi. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Soğanın yüzde 60’ı halen tarlada duruyor. Eğer ay sonu yurt dışı kapıları açılmazsa soğan tarlada kalacak” dedi.

Verimli arazilerin bulunduğu Adana’da bu sene 23 bin dönüm alanda ekilen soğanda 31 Mart’tan bu yana hasat devam ediyor. İlk hasatta tarlada kilogram fiyatı 17-18 lira olan soğan, şu anda 6-7 liraya, 2’nci kalite soğan ise 3-4 liraya kadar geriledi. Ancak kent genelinde soğana talep olmaması nedeniyle ürünler tarlada kaldı.

Üreticiler ve tüccarlar, mayıs ayı sonunda soğanı yurt dışına ihraç etmek istiyor. Bu sene 23 bin ton ekilen soğandan ortalama 105 bin ton rekolte beklenirken verim bolluğu da yaşanıyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, fiyatların önümüzdeki günlerde daha da düşeceğini belirtti. Doğan, “Yaklaşık 1 ay boyunca soğan fiyatları hiç düşmedi. Kilogramı 17-18 liradan soğanlar piyasaya girdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden işçi gelmediği için de soğanlar toplanamadı ve fiyatlar yüksek seyretti. 3-4 gündür soğan fiyatları tam dip yaptı. Şu anda soğanın tarlada toptan kilogram fiyatı 7-8 lira arasında. Hatay soğanı da Adana soğanından 1-2 lira daha fazla” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz