Şırnak’ta tırtıl istilası başladı! Köylerde tarlalar dahil her tarafa yayıldı, çocuklar okula gitmeye korkuyor

Cizre ve İdil ilçelerinde bulunan Şırnak’ta, havaların aniden ısınmasıyla, çam kese tırtılı, ekili buğday ve hububat alanlarına yöneldi. Böyle bir durumla ilk kez karşılaştıklarını belirten Ortaköy köyü muhtarı Şehmuz Şığvan, “Kendi çabalarımızla ilaçlama yaptık fakat baş edemedik” dedi. Köylüler çocukların, tırtıllar yüzünden tek başına okula gitmeye korktuğunu söylüyor.

Son bir hafta içerisinde Cizre ve İdil ilçelerinde çam kese tırtılı sayısının artması üzerine, Tarım ve Orman İldürlüğü ekipleri sahada inceleme yapmak üzere harekete geçti. Ekipler tarafından alınan numuneler Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitü Müdürlüğüne gönderildi. Köylerde yaşayan vatandaşlar da Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün tavsiye ettiği ilaçları da kullanıyor.

“BÖYLE BİR DURUMLA İLK DEFA KARŞILAŞIYORUZ”

Ortaköy Köyü Muhtarı Şehmuz Şığvan, İdil İlçesinde havaların ani ısınmasıyla ortaya çıkan tırtılın yaklaşık bir haftadır görüldüğünü belirtti. Şığvan, böyle bir durum ile ilk defa karşılaştıklarını ve yetkililerin önlem için tavsiye ettiği ilaçları kullandıklarını anlattı. Ayrıca, tırtılın yaklaşık 30 kilometrelik alanda yoğunluk oluşturduğunu da söyledi.

“KENDİ ÇABALARIMIZLA İLAÇLAMA YAPTIK AMA BAŞ EDEMEDİK”

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğüne durumu iletmeleri üzerine inceleme yapıldığını ifade eden Şığvan, “Kendi çabalarımızla da ilaçlama yaptık fakat baş edemedik. Bu, çiftçinin üstesinden gelebileceği bir konu değil. Tırtıllar ekinlerimizin yanı sıra evlerimizin avlusuna kadar girdi.” dedi.

Şırnak'ta tırtıl istilası! Ekinler dahil köyün her tarafına yayıldı, çocuklar okula gitmeye korkuyor

Vatandaşlardan Mehmet Ali Şığvan da bir haftadır köylerinde yoğun şekilde gördükleri tırtılların ekinlere zarar verdiğini belirtti. Şığvan, “Hızlı bir şekilde bir çözüm bekliyoruz. Tarım alanlarımıza ciddi zarar vermiş durumdalar. Çocuklar tırtıl nedeniyle okula gitmeye dahi korkuyor. Velileri onları okula götürüyor.” diye konuştu.

Şırnak'ta tırtıl istilası! Ekinler dahil köyün her tarafına yayıldı, çocuklar okula gitmeye korkuyor

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Hurşit Acar, son 3 yıldır hissedilen kuraklık nedeniyle iki ilçede erken dönemde çam kese tırtılının etkili olduğunu söyledi. Acar, havaların erken ısındığına işaret ederek şunları kaydetti: “Bunlar az miktarda ve zararsızken, toplu olunca ve yiyecek bulmakta zorlandıklarında ekinlere yöneliyorlar. Mera alanlarında geniş yapraklı bitkiler olmayınca ekili buğday ve hububat alanlarına yönelmişler. Bununla ilgili sahadaki arkadaşlarımızla Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitü Müdürlüğü ekipleri çalışıyorlar. Vatandaşlara ve çiftçilere gerekli bilgilendirmeleri yapıyorlar. Alınacak önlemler ve kullanılacak ilaç tavsiyeleri iletiliyor. Çiftçilerin tedirgin olabilecekleri bir durum yok. Kısa zamanda lokal ilaçlamalarla konu çözüme kavuşacaktır.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk lezzetlerini ABD’de tanıtan Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

ABD’li şefler Türk lezzetlerine akın etti Türk gıda ürünlerinin ABD...

EİB ve İTG Türk tarımının gelişimi için ortak lobi yapacak

Türkiye’de yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye...

2024 yılı fındık rekoltesi açıklandı: Fiyat ne olacak?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2024 fındık rekoltesini...

Resmi Gazete’de yayımlandı: Elektronik alkol takip sistemi devrede

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sahte alkol kaynaklı...