Sermayenin yeşil kıyımı: Doğayı talan eden projelere birbiri ardına yenileri eklenirken yurttaşların direnişi sürüyor

Şeyda Öztürk

Çevre Bakanlığı Ocak 2024’ten bu yana 372 maden projesine onay verdi. Sermayenin orman ve tarım alanlarına yaptığı GES ve RES projelerinin 378’i onaylandı.

AKP iktidarı doğal sit alanı, arkeolojik sit alanı, tarım arazisi, sulak alan ve ormanları yok eden projelere bir bir onay verirken yaşam savunucularının doğayı koruma mücadelesi sürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın verilerine göre ocak ayından bu yana Türkiye’deki 372 farklı maden projesine onay verildi. Cumhuriyet’in de sık sık gündeme getirdiği gibi bu projelerin bir kısmı çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) oyunları kullanılarak yapıldı. Kıyıma ufak ufak başlayan şirketler büyüme onayını daha kolay aldı. İstanbul’un nefesi Kuzey Ormanları’nda işgal sürerken Ege’ye kıyısı olan illerde de projeler genişledi. İktidar ortaklarına, yandaşlara ve sakıncalı şirketlere onaylar art arda geldi. Bu projelerin bazıları şöyle:

2014’te özelleştirildikten sonra Aydem Holding’e geçen ve kapatma kararı olmasına karşın hâlâ çalışmaya devam eden Muğla’daki Yatağan Termik Santralı’na kömür sağlanması için açılacak olan maden ocağına da onay verildi.

“TEMİZ ENERJİ” KILIFI

AKP iktidarında, “temiz enerji” olmasına karşın, benimsenen yanlış politikalarla yanlış bölgelere yapılan 378 farklı Güneş ve Rüzgâr Enerji Santralı (GES ve RES) projesi de onay aldı.

İzin verilen projelerin bazılarının arkasında iktidara yakınlığı ile bilinen şirketler bulunuyor. Muhalefetin “beşli çete” olarak nitelendirdiği şirketlerinden Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır, Ağrı Doğubayazıt’taki tarım arazilerine kurmak istediği GES için aldığı onayla birlikte Yanoba köyünün tarım arazilerine 81 bin 810 adet panel koyacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...