Serhat Gürleyen: Tarım dışı istihdam verisi sonrası piyasalar

Geçtiğimiz hafta piyasalara üç önemli gelişme damgasını vurdu: (i) Avrupa Merkez Bankası’nın şahin faiz indirimi; (ii) Güçlü ABD tarım dışı istihdam verisi; (iii) Meksika seçimleri sonrası gelişmekte olan ülke paralarındaki satış.

Avrupa Merkez Bankası beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 3,75’e çekti. Eşanlı olarak Euro Bölgesi büyüme ve enfl asyon tahmini yukarı çekildiği için piyasa kararı şahin faiz indirimi olarak yorumladı. Büyümenin güçlenmesi ve avronun dirençli olması Türkiye için olumlu. Mayıs ayında ABD ekonomisinde 272 bin yeni iş (beklenti 180 bin) yaratıldı ve ücretler aylık yüzde 0,4 (beklenti yüzde 0,3) arttı. Beklentilerden güçlü veri sonrası tahvil ve hisse değer kaybederken dolar güçlendi.

Piyasalar güçlü veriyi kötü veri olarak görmeye devam ediyor. Güçlü dolar, yüksek faiz ikilisi Türkiye için negatif. Meksika seçimleri sonrası yeni sol iktidarın piyasa dostu politikalardan uzaklaşacağı endişesi ile gelişmekte olan ülke paralarında satış baskısı görülüyor. ABD Doları, Meksiko Pesosu’na karşı yüzde 10, Brezilya Reali’ne karşı yüzde 4, Güney Afrika Randı’na karşı yüzde 2 değer kazandı. Türk Lirası bu üçlüye karşı emin liman para birimi olarak pozitif ayrışıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...