Şeref Oğuz: Sorun menüde değil adisyonda: Eti çıkar brokoli koy da karnım doymuyor!

Restoranda yüksek fiyat artışlarına karşı akıllı menü uygulamasına geçilmesini değerlendiren Ekonomi Gazetesi yazarı Dr. Şeref Oğuz, “Bu fiyatlar ne kardeşim. Tamam eti çıkar menüden brokoli koy da karnım doymuyor. Kent lokantaları 40 liraya 50 liraya 3 kap yemek bir de içecek veriyor. İşte mühendislik bu” dedi.

Ekonomi Gazetesi yazarı Dr. Şeref Oğuz, restoranların yüksek fiyat artışlarına karşı devreye soktuğu akıllı menü uygulamasını eleştirdi. İşletmelerin ‘menü mühendisliğine’ yönelerek, artık mevsimsel ürünlere menülerde daha çok yer vererek fiyatları düşük tutacağı bilgilerini değerlendiren Oğuz çarpıcı örnekler verdi.

İnsanların yüzde 80’i yoksul kesime savruldu

Şeref Hoca özetle şunları söyledi:

“Bu fiyatlar ne kardeşim. Tamam eti çıkar menüden brokoli koy da karnım doymuyor. Ramazan ayı başlamadan bir örnek vermiştim. Pide fiyatı 15 lira açıklandığında. 12,5 lira olsun denildi. Ben de dedim ki; pide fiyatları pahalı değil sen fakirsin. Aynı şeyi bunun için söylüyorum ne yazık ki; Menüde sorun yok sen fakirsin… Sen o restorana gidip o fiyatları ödeyecek durumda değilsin. Orta direk yok oldu ülkede. Kaldı ki ekonomiyi ayakta tutanlar da onlardır. Yüzde 20 varlıklı yüzde 80’i yoksul kesime savruldu insanların. O restorana girme cüreti gösteren insanlar varlıklı insanlar. Gelir dağılımı o kadar bozuldu ki… Akıllı meni yüksek geliri insanlar için değil ki; onlar için zaten fiyatlar yüksek olsa da fark etmiyor. Yine istediklerini yerler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...