Şeref Oğuz: Gemlik’e doğru denizi göreceksin, sakın şaşırma!

Orhan Veli böyle diyor. Dün Merkez Bankası kararını açıkladığı saatlerde, Gemlik yöresinden geçerken zaten orada tabelada yazan Orhan Veli’nin başlıktaki mısraı aklıma geldi. Merkez’in faiz molası ardından PPK politika metnindeki enflasyon vurgusuna, şairane bir yorum getireyim dedim.     

Sahi, ne diyordu Merkez’in enflasyon vurgusu; “Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme sayesinde aylık enflasyonun ana eğilimi düşecek ve dezenflasyon 2024’ün ikinci yarısında karşımıza çıkacak.” İyi de bu nasıl olacak? Gemlik bize nasıl görünecek?

Doğrudur, enflasyon düşecek, Gemlik’e doğru deniz görünecek. Zaten görünmeli de. Zira coğrafyası bunu emrediyor. Enflasyonun doğası da öyle… Nitekim geçen yıl nice günahlar işledik ki baz etkisi yüzünden bu günahlar endeksten silinince, ister istemez enflasyon, en az 20 puan aşağı çekilecek.

Merkez de zaten bunu diyor; “efendim, ben şu enflasyonla baş edemiyorum, kendi haline bıraktım, nitekim baz etkisi sebebiyle gerileyecek, benden bilmeyin, Gemlik’ten bilin(!)” Gemlik denilen de zaten geçen yaz aylarının çift haneyi zorlayan aylık artışlarının yıllık hesapta endeksi terk edeceğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...