Sencer Solakoğlu’nun, Türkiye’nin en büyük çiftliklerinden birini kurma öyküsü!

 

2009 yılında Bursa’da FeyzSüt firmasını kuran Sencer Solakoğlu, kendi hayat hikayesini ve sektöründeki yolculuğunu anlattı.

Türkiye’nin önemli büyük çiftliklerinden olan FeyzSüt’ün kurusucu Sencer Solakoğlu, Youtube’daki StoryBox kanalının konuğu oldu.

Kendi hayat hikayesini içtenlikle paylaşan Solakoğlu, besicilik sektöründeki yolcuğunun yanında sektörün ve çiftçiliğin Türkiye’deki durumunu anlattı.

“Köylümüzü çok küçümsedik!”

“Köylümüzü çok küçümsedik. Üreticiyi küçümsedi Türkiye… Çevremizdeki insanlar benimle genelde çiftçi diye dalga geçerler. Biz çiftçiyiz, biz üreticiyiz ve ben bir çiftçi olarak gurur duyuyorum. Çok değerli, çok zevkli, çok eğlenceli ve ulvi bir iş yaptığıma inanıyorum” diyen Solakoğlu’nun hikayesini aşağıdan dinleyebilirsiniz.

“Fizibilite yaptıktan sonra bu işin çok kârlı olabileceğini gördüm”

Başka bir sektördeki iş deneyiminden sonra süt sektörüne girmeye karar verdiğini ve sektöre girmeden önce 2 yıl süreyle fizibilite çalışması yaptığını, tesis kuracağı yeri süt sanayicileri fabrikalarının bulunduğu yere bakarak seçtiğini aktaran Solakoğlu, “Fizibilite yaptıktan sonra bu işin çok kârlı olabileceğini gördüm” dedi.

 

Tesisi hakkında bilgiler de paylaşan Solakoğlu, “Bu tesisin 40 bin metre karenin üzerinde kapalı alanı var. İlk etapta 8 bin metre karelik alanı kapattım ve param bitti. 750 hayvanla başlamam gerekirken, 429 hayvanla işe başlayabildim. Hayvanları ilk getirdiğimde yaşadığım mutluluk ve endişeyi size anlatamam.

Burayı tırnağımla kazıya kazıya bugünlere getirdim. Bunları yaparken verimlilikten, akademiden, dünyadaki modern işletme zihniyetinden hiçbir zaman sapmadım. İstikametim hep ilim ve fen oldu. Akademik ve profesyonel dergileri takip ederek kendimi geliştirdim” diye konuştu.

“Türkiye’nin ilk 10 büyük çiftliğinden bir tanesiyiz”

Tesisisin Türkiye’nin ilk 10 büyük çiftliğinden biri olduğunu söyleyen Solakoğlu, “Tarımsal üretimde yıllık 6.400 dekarlık bir toprak işliyoruz. Hayvanlarımızı düz kesmektense, bunları mamule çeviriyoruz. Türkiye’nin, İstanbul’un belli başlı restoranları, Bursa’da kıramadığımız 1-2 restoran ve kalan ürünleri ve sucuk ve sosis yapıyoruz.

Amaç sucukçu olmak değil. Ürettiğim ürünün, daha katma değerli piyasaya çıkması için yaptığımdan farklı bir kulvardayız. Bir de şişeleme tarafı var. Biz sütümüzü şişeli ve çiğ süt olarak satıyoruz da perakendede. Bizim bu sene 2023 sonunda şu doğumlar da bittiği zaman 4 bin büyükbaş, günlük 60 – 65 ton arası süt sağılan kocaman bir tesisi düşünebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Sencer Solakoğlu aynı zamanda Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Genel Başkanı görevini de yürütüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Özgür Özel Buğdaya yüzde 10 zam verenlere, yazıklar olsun”

CHP lideri Özgür Özel, Tekirdağ'da gerçekleşen Buğday Mitingi için...

Gazi Kutlu: Kivide ihracat yüzde 35 azaldı, ithalat yüzde 321 arttı

Bu yılın ilk dört ayında kivi ihracatımız 5,4 bin...

Ozan Gündoğdu: Buğday fiyatını Şikago belirliyor

Buğday üreticileri dertli. Bugün Tekirdağ’da CHP’nin buğday mitingi var....

Akdeniz Meyva Sineği Mücadelesinde gelinen nokta

Adana Valiliğinden Çifçiye Müjde Perşembe günü valimizin başkanlığında tarım...