Şeftalide doğu meyve güvesi tehlikesi: “Yoğun miktarda rastlandı”

Yapılan arazi tuzaklamalarında yoğun miktarda doğu meyve güvesine rastladıklarını belirten Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, zararlı riskinin arttığına dikkat çekerek ilaçlama zamanıyla ilgili bilgi verdi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlgili personelimizce gerçekleştirilen arazi surveyleri sırasında, tuzaklarda yapılan kontrollerde yoğun miktarda doğu meyve güvesine rastlanmış olup zararın bertaraf edilmesi için Bakanlığımız teknik talimatlarında belirtilen şekilde mücadele yapılması gerekmektedir. Şeftali bahçesi olan çiftçilerimizin zaman geçirmeden söz konusu zararlıya karşı bahçelerini ilaçlamaları gerekmektedir” dedi.

BAHÇEDEN UZAKLAŞTIRILMALI

Bahçelerin mutlaka ilaçlı bulundurulması gereken dönemleri söyleyen Müdür Sağlam, “Öncelikle şeftali bahçeleri, zararlının konukçularından uzak kurulmalıdır. Sonrasında da birinci döllerden zarar gören sürgünler haftada bir kesilip imha edilmelidir. Meyve depoları, en uygun kışlama yeri olduğundan bahçenin uzak yerlerine kurulmalıdır. Ağaç altlarına dökülen kurtlu meyveler toplanarak bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Hedefimiz; ağaçlarımızı, her döle ait larvaların sürgün ve meyveye girmesinden önce ilaçlı bulundurmak olmalıdır. Birinci döle karşı ilk ilaçlamaya, ilkbaharda sürgünlerde ilk giriş görüldüğünde başlanmalıdır. Haziran ayının ilk haftasında ikinci döle karşı ikinci ilaçlama, ilacın etki süresine göre de 20 gün sonra üçüncü ilaçlama yapılmalıdır. Orta çeşitlerde 2 ve geççi çeşitlerde 3 kez ilaçlama yapılmalıdır” diye anlattı.

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...