Şap hastalığı alarmı

0
450

Tarım ve Orman Bakanlığı, şap hastalığı görülen 8 işletmede karantina dahil tüm tedbirlerin alındığını duyurdu. Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, çeşitli illerde görülen şap hastalığı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Gerekli aşılar üretildi. Büyükbaş hayvanların tamamını aşılamamız gerekiyor” dedi.

Hatice Aydoğan Özsökmen/Afyonkarahisar

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şap hastalığına ilişkin kaygılanacak herhangi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, “SAT-2 serotipinin gereği aşılar üretildi, büyükbaş hayvanlarımızda kullanılacak. Böylelikle hastalık tamamıyla eradike edilmiş olacak.” dedi.

Kilis Ticaret ve Sanayi Odası’nda muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya gelen Kirişci, gazetecilere, Irak’ta hastalıkla ilgili belirtilerin ortaya çıkmasının ardından Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu’nun (EuFMD) koordinasyon çalışması başlattığını söyledi.

EuFMD’nin çalışması kapsamında Türkiye’de hastalığın görülebileceği yönünde endişe oluştuğunu ifade eden Kirişci, “Buradan hareketle Şap Enstitüsü gerekli incelemeleri başlatıyor. Yürüttüğümüz çalışmalarda SAT-2 serotipi hastalık olduğu, konu büyümeden gerekli tedbirleri almamız gerektiği hususunda Bakanlık olarak çalışmamız gündeme gelmiş oluyor.” diye konuştu.

Bakan Kirişci, hastalığa karşı gerekli aşının hızla üretilmesinin önemine dikkati çekerek, “Aşı üretme çalışmaları şu anda tamamlanmış durumda. Bu akşam itibarıyla da hastalığın eradike edilmesi adına bütün büyükbaş varlıklarımızda aşılama faaliyetlerinin yürütülmesi ve eradikasyon işlemleri için aşılar kullanılıyor olacak.” şeklinde konuştu.

https://www.ekonomim.com/sektorler/tarim/sap-hastaligi-alarmi-haberi-685879

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz