Rusya pazarını Çin’e kaptırdık!

Türkiye’nin savaşla birlikte ivme kazanan Rusya’ya yönelik ihracatı, Çin’in bu pazarda atağa geçmesiyle daralma eğilimine girdi. Kara ve denizyolundaki taşımalar da değişimi teyit ediyor.

Türkiye’nin savaşla birlikte ivme kazanan Rusya’ya yönelik ihracatı, Çin’in bu pazarda atağa geçmesiyle daralma eğilimine girdi. Uluslararası lojistik altyapısını güçlendiren Çin, fiyat rekabetinde de öne geçince Rusya’ya ihracatını son iki ayda çift haneli artırdı. Türkiye ise yakın bir döneme kadar rekor artışlar yaşadığı Rusya ihracatında son üç aydır daralma yaşıyor.

Küresel piyasalara agresif bir dönüş yapan Çin, Türkiye’nin savaşla birlikte ivme kazanan Rusya’ya yönelik ihracatına da darbe vurdu. Ağustosta yıllık bazda yüzde 11 daralan Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı, eylülde yüzde 25 düştü. Türkiye’nin bu pazara yönelik artan ihracat payını Çin kaptı. Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı daralma eğilimine girerken, Çin’in Rusya’ya ihracatı eylülden sonra ekimde de çift haneli artış gösterdi. Çin’in bu pazarda güç kazanmasında uluslararası lojistik altyapısını güçlendirmesinin önemli etkisi oldu.

Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Batı, Rusya’ya yönelik çeşitli yaptırımları devreye almış, Avrupalı şirketlerin bu ülke ile ticareti durma noktasına gelmişti. Bu durum Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna’ya ile gerçekleştirdiği dış ticarette rekor artışların yaşanmasına neden olmuştu. Rusya ihracatı sanayiye can suyu olmuştu. Diğer yandan denizyoluyla Türkiye üzerinden Rusya’ya yapılan transit taşımalar da hızlanmıştı. Ancak Çin’in AB’li firmaların çekilmesiyle Rusya pazarında doğan bu fırsatı değerlendirmek için birçok farklı koldan harekete geçmesi işleri değiştirdi.

TÜİK verilerine göre Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı yılbaşından bu yana her ay bir önceki yılın aynı ayına göre üç rakamlı oranlarla artarken önce nisan ayında artış oranı iki haneye düştü, ardından gerilemeye başladı. Türkiye’nin Rusya’ya ihracatı ağustosta yüzde 11, eylülde ise yüzde 25 oranında daraldı. Ekim ayına ilişkin TÜİK verileri henüz açıklanmadı. Ancak TİM’in açıkladığı geçici verilere göre Rusya’ya ihracat ekimde yıllık yüzde 19,8 oranında geriledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...