Rus mahsulü Ukrayna arzının yerini aldı: Buğday fiyatları düştü

Rusya’daki olağanüstü güçlü mahsul nedeniyle neredeyse üç yılın en düşük seviyesine gerileyen buğday fiyatları, temmuz ayının sonundan bu yana 5’te 1’inden fazla düştü. Uzmanlar, “Ukrayna’nın kaybı, Rusya’nın kazancı oldu” diyor.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de başlattığı işgali, dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından biri olan Ukrayna’nın ihracatını sekteye uğratmaya devam ediyor… Buğday fiyatı, Rusya’daki olağanüstü güçlü mahsul nedeniyle neredeyse üç yılın en düşük seviyesine geriledi; temmuz ayının sonundan bu yana da 5’te 1’inden fazla düştü.

Rabobank’ın Kıdemli Emtia Analisti Michael Magdovitz, yaşananları Financial Times gazetesine şöyle değerlendirdi: “Temelinde Rusya’nın saldırıları sonucunda buğday fiyatlarının önemli ölçüde düştüğünü gördük.” Önce bir rakamlara bakalım:

-Rusya’nın Karadeniz limanları buğday ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştiriyor ve bu da onu küresel tahıl tedariki için önemli bir arter haline getiriyor.

– Ukrayna, işgalden önceki 2021-22 sezonunda küresel buğday ihracatının yüzde 9.2’sini gerçekleştirmişti. S&P’nin tahminlerine göre bu oran 2023-24 hasat sezonunda yüzde 6.4’e düşecek. Buna karşılık, hâlihazırda dünyanın en büyük ihracatçısı olan Rusya, 2021-22’de küresel ihracatın yüzde 15.9’unu karşılamıştı ve dahası 2023-24 hasat sezonunda bu oranı yüzde 22.5’e çıkartacak gibi görünüyor.

-Bu durum bu yıl tekrar artabilir. S&P Global Commodity Insights’ın tahminlerine göre Rusya, 2022’de 46 milyon ton buğday ihraç etti ve bu yıl da 47 milyon ton buğday ihraç edeceğini tahmin ediyor. S&P Global’in baş tarım ekonomisti Paul Hughes, “50 milyon ihracat yaparlarsa, şaşırmam” derken; Magdovitz bu durum için de “Ukrayna’nın kaybı Rusya’nın kazancı oldu” diye konuştu.

Peki buğday fiyatları artar mı? Analistlere göre, “Evet, savaşın Karadeniz’e yayılması ve yüksek seviyedeki hedge fon bahisleri yeni bir yükselişe neden olabilir.” Ukrayna Savaşı, buğday piyasasını saniye saniye değiştirebiliyor. İşte size 4 örnek:

https://www.dunya.com/sektorler/gida/rus-mahsulu-ukrayna-arzinin-yerini-aldi-bugday-fiyatlari-dustu-haberi-705834

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk lezzetlerini ABD’de tanıtan Turkish Tastes’e Amerikalı şeflerden büyük ödül

ABD’li şefler Türk lezzetlerine akın etti Türk gıda ürünlerinin ABD...

İrfan Donat: Meyve-sebze yandı fiyatlar alev aldı

Hazirandan bu yana devam eden rekor sıcaklık yüzünden ürünler...

EİB ve İTG Türk tarımının gelişimi için ortak lobi yapacak

Türkiye’de yıllık 7,5 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla Türkiye...

2024 yılı fındık rekoltesi açıklandı: Fiyat ne olacak?

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Hamza Bölük, 2024 fındık rekoltesini...