Resmi Gazete’de yayımlandı: Çiftçiye destek şoku!

Mustafa Çakır

Mazot ve gübreye zam üstüne zam gelirken iktidarın tarımdaki birçok ürüne verdiği destekler yerinde saydı. Geçen yıl 15 Eylül’de mazot 24.81 TL’ydi. Dün ise mazotun fiyatı 40.07 TL’ye ulaştı. Gübreye de geçtiğimiz günlerde yüzde 20’ye yakın zam geldi. Zamlar çiftçinin ekime başlayacağı dönemde gelirken iktidar bazı ürünlerdeki tarımsal desteklemelerde ya hiç artış yapmadı ya da çok düşük artış yaptı.

2023 yılında yapılacak tarımsal desteklemeler ve 2024 yılında uygulanacak sertifikalı tohum kullanım desteğine ilişkin cumhurbaşkanı kararı dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Dekar başına mazot ve gübre destekleri de belli oldu. Geçen yıl ile karşılaştırıldığında artışların sınırlı kaldığı görüldü.

Geçen yılki kararda arpa, buğday, çavdar, tritikale ve yulafta dekar başına mazot desteği 75 TL, gübre desteği de 46 TL’ydi. Toplam destek de 121 TL’ydi. Bu yıl bu ürünlerde mazot desteği 103 TL’ye, gübre desteği de 46 TL’ye çıktı. Toplam destek dekar başına 149 TL oldu. Geçen yıla göre sadece 28 TL artış gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...