Migros, Ordu’yu kafessiz yumurta üssü yaptı

Migros, Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Beni Hafife Alma (BHA) projesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğü projede kafessiz yöntemle üretilen yıllık 35 milyon yumurtayı raflarına taşıyor. Şu an projede yer alan 85 üreticinin sayısının artırılmasıyla yıllık 50 milyon yumurta üretimi hedefleniyor.

Migros, yerel ekonomiyi desteklemek amacıyla geliştirilen proje kapsamında Ordu Yumurta Üreticileri Birliği’ne sağlanan desteklerle kurulan yumurta üssünde kafessiz yöntemle 35 milyon adet yumurta üretti. Bu yumurtaları, Türkiye’deki mağazalarında tüketicilere sunuyor.

Projeyle başta kadın üreticiler olmak üzere, 85 çiftçinin bölgede yarattığı istihdamla yerel ekonominin kalkınmasına destek veriyor. Proje; BHA, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Tarım İl Müdürlüğü, Sınırlı Sorumlu Ulusal Yumurta Temin ve Tevzi Kooperatifi ve Ordu Yumurta Üreticileri Birliği iş birliğiyle yürütülüyor. Projenin kapsamı ve yeni dönem hedefleri, destek veren kurum ve yöneticilerin katılımıyla düzenlenen toplantıda duyuruldu.

Kendi kendine yeten Ordu’ sloganıyla başlattıkları ‘Nitelikli Tarım’ uygulamaları kapsamında üreticilerin ek gelir kaynaklarını arttırmak için çalıştıklarını kaydeden Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Organik yumurta üretimini desteklemeye yönelik önemli çalışmalar yaptık. Pazarlama noktasında ORTAR şirketimiz vasıtasıyla yaptığımız girişimlerle, Ordu İli Yumurta Üreticileri Birliği’nin ulusal pazara ulaşmasını sağladık. 4,5 yıllık süreçte yumurta müteşebbislerimize 30 bin adet yarka, 103 bin 500 kilogram yem desteği verdik. Bugün gelinen noktada yılda 35 milyon adet yumurta üretimi gerçekleştiriyoruz. Üretilen bu yumurtalar Türkiye’nin öncü perakende şirketi Migros aracılığıyla ülkenin dört bir yanında tüketime sunularak, kooperatif ve müteşebbislerimize önemli bir gelir sağlıyor. Bundan sonraki hedefimiz 50 milyon adede ulaşmak. Yine bu proje kapsamında yemde dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla yem üretim tesisi kurduk. Ayrıca, kooperatiflerimizle süt ürünleri üzerine yeni çalışmalar geliştiriyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Özgür Özel Buğdaya yüzde 10 zam verenlere, yazıklar olsun”

CHP lideri Özgür Özel, Tekirdağ'da gerçekleşen Buğday Mitingi için...

Gazi Kutlu: Kivide ihracat yüzde 35 azaldı, ithalat yüzde 321 arttı

Bu yılın ilk dört ayında kivi ihracatımız 5,4 bin...

Ozan Gündoğdu: Buğday fiyatını Şikago belirliyor

Buğday üreticileri dertli. Bugün Tekirdağ’da CHP’nin buğday mitingi var....

Akdeniz Meyva Sineği Mücadelesinde gelinen nokta

Adana Valiliğinden Çifçiye Müjde Perşembe günü valimizin başkanlığında tarım...