Prof. Dr. Aykut Gül; Kalkınma Yolu: Enerji ve gıda güvencesi

Önceki birçok yazımızda, ülkemizin jeostratejik ve jeopolitik konumuna dikkat çekmiş, bu coğrafyada krizlerin ve sıkıntıların eksik olmayacağını vurgulamıştık.

Çok eskilere gitmeden, pandemi ile başlayan süreçte, gıdanın ve lojistiğin önemi daha iyi anlaşılmış, Rusya-Ukrayna Savaşı ile de özellikle tahıl ve gübre tedariki konularında yaşanan sıkıntılar, ülkemizin, krizlerin hep merkezinde olduğunu ve olacağını bize göstermiştir.

Krizler ve fırsatlar

Aslında bu krizler iyi yönetilebildiğinde yeni fırsatları da doğurmuş ve ülkemiz için her defasında bir üst lige çıkabilme kapısı aralanmıştır. Bu krizlerin merkezinde özellikle gıda ve enerji yer almış, Doğu-Batı ve Güney-Kuzey eksenlerinde hassas dengeleri korumak zorunda olmak, ülkemize müthiş bir dinamizm ve dayanıklılık sağlamıştır.

Son olarak Kızıldeniz’de yaşanan gerilim hem enerji hem de gıda açısından lojistik endişelere neden olmuş, navlun bedellerindeki sıçramalar ve teslimatlardaki gecikmeler yeni rota arayışlarını gündeme getirmiştir. Asya ve Avrupa ticaret ekseninde, Ortadoğu’da, Türkiye’yi dışlayan yeni rota oluşturma çabaları sonuçsuz kalmıştır.

Yeni “İpek Yolu”

“Kendi yönünü bulamayan kişi için ‘yol’ yoktur; bir sürüklenmedir bütün ‘yürümesi’… Kendi yolunu bulamayan, bütün yolları boşuna yürür” der Oruç Aruoba. Türkiye kendi yönünü bulmuş, kendi açmakta olduğu yolda bir medeniyet kurma çabasındadır. Bu değişiklikler sırasında Türkiye, Kalkınma Yolu Projesini hayata geçirmek için yoğun ve etkili diplomasi yürütmüştür.

Cumhurbaşkanımızın, “Kalkınma Yolu Projesi’ni bölgemizin yeni ‘İpek Yolu’ hâline dönüştüreceğiz” ifadesi ile kararlılığını göstermiştir. Geçen hafta Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler tarafından Irak’taki güvenlik zirvesi hakkında yapılan açıklamalar umut verici. Bakan Güler, Irak yönetiminin PKK’yı ilk defa terör örgütü olarak tanımladığını ve yasakladığını belirtti.

Güler, ortak bir harekât merkezinin kurulacağını ve çalışmaların sadece terör örgütünün yasaklanması değil, aynı zamanda enerji, tarım, hayvancılık ve su konularında yeni komisyonlar oluşturulacağını da vurguladı. Dünya petrol arzının üçte ikisine sahip olan Basra Körfezi’ndeki Fav Limanı’ndan Habur’a ve ülkemiz üzerinden Avrupa’ya ve Karadeniz’e gidecek olan Kalkınma Yolu Projesi, ülkemizin en önemli uluslararası projelerinden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

TMO Genel Müdürü Güldal: Buğday fiyatı maliyetlerin üzerinde belirlendi

Açıklanan buğday alım fiyatı tartışma yaratırken TMO Genel Müdürü...

“Yarının Köyleri” yola İzmir ile devam ediyor

Trendyol ve UNDP iş birliğinde yürütülen “Yarının Köyleri” projesinin ikinci...

Kurbanlığın canlı kilo fiyatı 40 lira birden geriledi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlık fiyatlarında gerilemeye yaşanıyor....

Gazi Kutlu: Sarımsak zamlanınca ithalatı yüzde 80 arttı

2003-2024 yılları arasında Türkiye 81 bin ton kuru sarımsak...