Öner Yağcı: Köy Enstitüleri bir politikadır

0
268

ABC ve Dil Devrimleri’nin eğitim devrimiyle taçlandırılması ve Cumhuriyetin kök salması için devrimci kadroların yarattığı bir programdır Köy Enstitüleri.

Eğitim tarihimizle birlikte yaşama kültürü tarihimizin de kıvanç veren bir gerçekliği olarak gelecek adımlarımıza da ışık tutacak olan Köy Enstitüleri, eğitimcilerin, eğitbilimcilerin yanı sıra toplumbilimciler, ekonomistler, siyasetçiler ve siyasetbilimcilerce tüm yönleriyle değerlendirilmesi gereken “Anadolu Aydınlanmasıdır.

KÖY ENSTİTÜLERİNİ YAZMAK

Toplumumuzun yapısıyla örtüşen, kafa ile eli birleştiren, yaşayarak öğrenme ve üretimle, halk kültürüyle iç içe bir eğitim sisteminin adıdır Köy Enstitüleri.

Bağrından çıkanların yıllardır sürdürdükleri savaşımın, yazdıkları yüzlerce kitabın ve aynı duyarlılıkla bütünleşmiş aydınlarımızın çabasıyla geleceğe taşınan bir gerçekliktir.

Köy Enstitüleri, bir gelecek yaratma politikasıdır.

UMUTLU OLMAK İÇİN

Yaşadığımız koşullarda umutsuzluğa düşüren birçok gerçeklik olsa da umutlu olmak için sahip olduklarımız yetiyor bize.

Atatürk yetiyor örneğin.

Hazinemizi saymaya sayfalar yetmez.

Köy Enstitüleri güneşimiz var batmayan, batırılamayan.

Prof. Dr. Ali Uzun-Bekir Bayram-Salih Cengizle birlikte hazırladığımız Köy Enstitülerinden İlköğretmen Okullarına Yayınlar Bibliyografyasında yer alan ve sayısı 600’ü geçen kitap, ayrıca sayısı 100’den fazla akademik yayın bunun kanıtıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz