Nemrut’a komşu köyler yok olacak

Üç mahalle ve bağlı mezraların su altında kalmasına yol açacak Pütürge’deki Büyükçay Barajı için kamulaştırma çalışması başladı. Yapılanların hukuka aykırı olduğunu belirten halk ‘‘Baraj ekolojik dengeyi de bozacak’’ dedi.

Malatya Pütürge ilçesindeki Uzuntaş, Yeşildere ve Yandere mahallelerinin geçtiği alana kurulacak olan Büyükçay Barajı ile bu mahalleler ve bağlı mezralar sular altında kalmasına yol açacak olan Büyükçay Barajı için kamulaştırma çalışmalarının başlaması tepkiye neden oldu.

Barajın, Adıyaman’ın Menzil ilçesine su götürmek için yapıldığı ve Menzil cemaatine yakın bir grup tarafından yapılacağı iddia edildi. Bölge halkı, baraj istemediklerini belirterek ‘‘Barajın ne Malatya’ya ne Pütürge’ye ne de bölge halkına getirisi yok. Yetkililer sesimizi duysun’’ dedi.

MENZİL’E SU GÖTÜRECEK

Pütürge Çevre Platformu Sözcüsü Avukat Ramazan Derin, yapılan kamulaştırmanın hukuka aykırı olduğunu söyledi. Derin, halkın baraja karşı olduğunu belirterek “Orası rezerv alanı ilan edilmiş bir yer ve bu şekilde bir kamulaştırma olmaz. Rezerv alan ilan edilen yerlerde, arazi birim fiyatını kamulaştırma şirketinin keyfiyetine bırakılmaktadır ve kamulaştırmaya karşı itiraz edilemiyor. Aynı zamanda Yandere, Kayadere ve Büyüköz köyleri Kâhta ilçesine ilhakı gündeme gelebilir, baraj inşaat çalışması sürerken Malatya-Nemrut Dağı kara yolu kullanılamayacak olması da ayrı bir sorun. Henüz köylülerin iskan edilmesi başlı başına bir sorun, köylülerin borçlandırılması hangi anlama gelmektedir’’ diye konuştu.

Bölgede yaşanacak ekolojik dengenin bozulmasının bir ekokırım suçu olduğunu vurgulayan Derin ‘‘Tüm çevre örgütlerinini dikkatini buraya çekmeliyiz. Kendini yetkili addedenler halka yalan söylüyor’’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...