Gıda fiyatları rekor kırabilir: Heatflation geri döndü!

Bu yıl rekor sıcaklıklar yazın başında kendini gösterirken iklim krizi ile ortaya çıkan aşırı iklim koşulları, geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren ‘heatflation’ı tekrar gündeme getirdi. Rekor sıcaklıklar gıda fiyatlarını arttıracak görünüyor.

Uzmanlara göre hava sıcaklıklarının bu yıl da rekor düzeye ulaşması bekleniyor. Yaz aylarının ilk haftaları geride kalırken küresel ısınma kaynaklı üretim krizleri etkisini göstermeye başladı. Aşırı iklim koşulları sadece tarımsal üretimi değil hayvancılık sektörünü de vurdu.

Mevcut durum çok sayıda ülkede gıda fiyatlarında artış tehdidini de beraberinde getirirken geçtiğimiz yıllarda hayatımıza giren ‘heatflation’ı tekrar hatırlattı. Aşırı sıcaklar nedeniyle gıda fiyatlarında görülen artış olarak değerlendirilebilecek heatflation, halihazırda enflasyonla mücadele eden tüm ülkeler için yeni bir yük olmaya başladı.

Aşırı hava olayları gıda üretimi için risk!

İngiltere merkezli Energy and Climate Intelligence (ECIU) CNBC-e’ye yaptığı açıklamada, aşırı sıcakların ve soğukların, şiddetli yağmurların, kuraklıkların ve yangınların dünyanın her yerindeki gıda üretimi için risk oluşturduğunu belirtti. ECIU Uluslararası Program Başkanı Gareth Redmond-King, “Üretimde yaşanan düşüşler fiyat artışlarına da yansıyor. Çoğu ülke halihazırda yaşam maliyeti krizi yaşıyor ve mevcut durum, hanehalkları üzerinde daha fazla baskı yaratmaktan başka bir işe yaramıyor. Emisyonları azaltmak ve sıcaklık artışını sınırlamak için küresel olarak yeterince çaba göstermiyoruz. Emisyonları azaltmak için harekete geçmenin maliyeti, iklim etkilerinin hızla artan maliyetinden çok daha ucuz. İklim etkileri giderek daha fazla insanın temel gıda maddelerini satın almakta zorlanmasına neden olurken, acilen harekete geçilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Sadece tarım değil su ürünleri de tehdit altında

Redmond-King, değerlendirmesinde Türkiye ve İngiltere ticari ilişkilerine de dikkat çekti ve konunun sadece tarım ürünleri için değil, su ürünleri için de geçerli olabileceği uyarısında bulundu. Geçtiğimiz yıl İngiltere’nin Türkiye’den 748 milyon sterlin değerinde yaklaşık 500 milyon kg gıda ithal ettiğine dikkat çeken Redmond-King, “Bu ürünlerin arasında çok sayıda yaş ve kuru meyve de yer alıyor. Bu ürünler Türkiye’nin de içinde olduğu aşırı sıcaklara ve kuraklığa karşı savunmasız olabiliyor. Sadece tarım ürünleri değil, Türkiye’den çok sayıda balık ithal ediyoruz. Bazı türler Akdeniz’de artan sıcaklıklarından da olumsuz etkilenebilir. Avrupa’da son yıllarda zeytin hasadı ciddi bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak zeytinyağı fiyatları hızla arttı. İspanya’da marketlerde zeytinyağı hırsızlığı başladı. Bunun sonucunda da Birleşik Krallık’ta son 2 yılda fiyatların yüzde 130 arttığını gördük” değerlendirmesini yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...