Necati Doğru: Helal Gıda’dan Finans Merkezi’ne!

0
361

Az zamanda köşeyi dönme rüyasının cümbüşü boldur. Fakat sonu; kalıcı bir uygarlık ve zenginlik yaratamaz. Çok değil 20 yıl önce de “Faizsiz Bankacılık ve Helal Gıda Sertifikası” yoluyla malı götüreceğimiz, köşeyi hızla döneceğimiz anlatılmıştı.

Dindaşımız Araplar!

Bol paraları var.

Parayı; New York, Londra, Frankfurt, Singapur, Hong-Kong’a götürüyorlar.

Biz “Faizsiz bankacılığı kurarsak” Türkiye’yi fon toplama ve fon kullandırma merkezi yaparız. Din kardeşlerimizin petrol parası bize akar köşeyi döner, malı biz götürmüş oluruz. Bunun yanına bir de “Helal Akreditasyon Kurumu’nu (HAK)” dikersek; Dünya’nın her bir yanında yaşayan 1.8 milyar Müslüman kardeşimizin tercih ettiği 3.9 trilyon dolar büyüklüğündeki “helal mal ve hizmet pazarından” en büyük payı biz alırız, köşeyi dört defa döner malı on dört defa götürürüz!

Ne tatlı hayaldi!

★★★

Devlet kaynakları, teşvikleri, kayırmaları boca edildi faizsiz bankalar kuruluverdi. Birinin adı 15 temmuz kanlı darbe girişimine karıştı kapatıldı. Biri iflas etti kapandı. Kalanlar da şu anda Türkiye’nin yaşadığı: “1 dolar= 20 TL derin krizine” merhem olamadı!

Helal Gıda hayali!

Onun da durumu bir kara delik olarak kalmaya dönüştü. 5 yıl önce 2018’de kuruldu. Halktan toplanan vergilerden aktarılan parayla Ankara’da saray benzeri 1071 metrekarelik bir lüks bina yapıldı. Ballı maaşlarla 5 yönetim kurulu üyesi atandı. Hepsi partili. 4 daire başkanı da atandı. Onlar da partili. 52 personel “mülakatla” alındı. Bütçesi her yıl artırıldı, 10.000.000 (10 milyon) liraya dayandı. 2022 yılı başına kadar toplam harcaması 35.000.000 (35 milyon) TL’yi geçti. Bugüne kadar yerli ve yabancı sadece 30 firmadan başvuru alabildi ve vere vere sadece 8 sertifika verdi.

4 yılda!

35 milyon TL savurduk.

Elde var:

8 sertifika!

Meclis’te muhalefet partisi milletvekilleri, “Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) bu haliyle ‘haram ve günaha dönüştü’ diyen acılı konuşmalar yaptılar.

★★★

Finans Merkezi!

Aynı hayal.

Malı götürme.

Köşeyi dönme!

Finans Merkezi’nin açılışında Cumhurbaşkanı, “15 yılda 250 milyar dolar gelir sağlayacak” müjdesini verdi. Türkiye finans alanında üst lige çıkacak dedi. Finans dünyasının yerli ve yabancı tüm paydaşları 3 kıta; Asya, Avrupa, Afrika’yı birleştiren nokta İstanbul’da bizim Finans Merkezi’mizde buluşacaklar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz