Nar ekşili soslar yasaklandı

0
691

Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelikle Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikle Yönetmeliğe nar ekşisi içeriği ile ilgili bilgiler eklenerek bunun haricinde nar ekşisi izlenimi veren sosların satışı yasaklandı.

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 24 Mart 2023 tarihli ve 32142 sayılı Resmi Gazete‘de yayınlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan değişiklikle Yönetmeliğin 9’uncu maddesine bir fıkra eklenerek nar ekşisi ürününe eklenebilecek bileşenler sıralandı.

Nar ekşili sos yasaklandı

Nar, nar suyu ve/veya konsantresi ve su dışında gıda bileşenleri eklenerek üretilen ve nar ekşili sos, nar aromalı sos gibi isimler altında satılan ürünlerin ise yurt içinde piyasaya arzı yasaklandı.

Söz konusu nar ekşisi benzeri ürünler 30 Haziran 2024 tarihinden sonra raflarda yer alamayacak. Yönetmeliğin tam metni şöyle:

Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

MADDE 1– 19/2/2020 tarihli ve 31044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

 

“(4) Nar ekşisine nar, nar suyu ve/veya nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemez. Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemez.”

MADDE 2– Aynı Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) 9 uncu maddenin dördüncü fıkrası kapsamında yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler, 30/6/2024 tarihinden sonra piyasada bulunamaz.”

MADDE 3– Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4– Bu Yönetmelik hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütür.

Yönetmeliğe bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz