Mine Ataman Tarımın Seçimi

Seçimler yaklaşırken küçük ya da büyük her toplumsal grup vaatlerden nasibini alıyor.

Akıllı tahtaların eğitim sistemimize katkısını göremeden kaldırıldığını hatırlayınca “akıllı köy evleri haberine mesafeli yaklaşıyorum.” “Büyükbaş ari damızlık üretim merkezleri teşvik edilecek” Hedef güzel olsa da, geçtiğimiz yıllarda iptal edilen damızlık projesi kaynaklı zarar ziyan aklımdan çıkmıyor.

Karadeniz’e üre fabrikası, her eve bir asgari ücret. Sloganları değişse de muhalefetinvaatleri de benzer. Dillere pelesenk; “kendi kendimize yeteceğiz” mottosu her derda deva. Gerisi teferruat…Geçtiğimiz hafta hububat ithalatında gümrük vergisi yüzde 130 artırıldı.

Değişikliğin temelinde; seçim öncesi açıklanmayan buğday fiyatlarına karşı çiftçiye, “ithal buğday fiyatına karşı sizi ezdirmeyeceğiz, rekolte ne olursa olsun sizi koruyacağız” mesajı var. Düzenleme sanayiciye, ihracatçıya sorun yaratabilir. Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında gümrüksüz ithal ettiğimiz buğday ile yaptığımız unu satarak ihracatta dünya birincisiyiz. Pahalıya alacağımız un ile liderliğimizi koruyabilir, dünya un ihracatının hala yüzde 20’sini yapabilir miyiz bilinmiyor.

https://www.dunya.com/kose-yazisi/tarimin-secimi/692794

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk-İş açıkladı… Yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı! Bekâr bir çalışanın aylık ‘yaşama maliyeti’ yeni asgari ücretin üstünde

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına...

Hakan Yüksel: Tarımda yüksek teknoloji ve makineleşme!

Tarım sektörü, gıda güvenliği, kırsal kalkınma ve çevre gibi...

İdil Çimrin: Çay saatine lezzet katın

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün nefis çay saati lezzetleri var... Bugünlük...

Ziraat Bankası’nda usulsüzlük zinciri: Ziraat yöneticisinden kendi şirketine kredi

Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikrettin Aksu’nun,...