Mine Ataman: Çiftçilerin yüzde 99’unun derdi var

Çiftçilerin yüzde 99’unun bir sorunu var, en önemlisi yüzde 97 ile girdi pahalılığı.

Mor ve Ötesi’nin dediği gibi:

“Bir derdim var, artık tutamam içimde Gitsem nereye kadar Kalsam neye yarar Hiç anlatamam, hiç anlamadılar.” “Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırma Raporu” yayınlandı. Bunca destek/ilgi/bilgiye rağmen genç çiftçi oranı hala yüzde 14. Nerede sosyal medya çiftçileri, selfiye genç çiftçi lazım. Üretici maliyet problemleriyle boğuşmaktan aklını üretime, verimliliğe, kaliteye veremiyor. Şairin dediği gibi acaba çiftçi anlaşılamıyor mu, bunca emeğe, desteğe rağmen? Araştırmaya göre çiftçilerin yüzde 76’sının farklı bir işten geliri var. Aynı zamanda “esnaf, mühendis, muhtar, EYT’li.” Allah daha çok versin.

Traktöre ihtiyacımız yok çocukları evlendirirken lazım olur

Çiftçilerin yüzde 59’u üretim için banka kredisi kullanıyor. Çiftçilerin sadece yüzde 6’sı makine ekipmanım yetersiz demesine rağmen, kredilerin yüzde 67’si traktör ve makine için kullanılıyor. Ziraat Bankası Tarım Ekosistem Buluşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “sübvansiyonlu kredilerin yüzde 69’unun faizini devlet ödüyor demişti.” Mevzu manidar. Geçtiğimiz yıl satılan 80 bin adet traktörün km’sine bakılsın çoğu bahçede iki tur atmamıştır, hala gıcır gıcır. Dronların akibeti benzer. Memleketin ticari etiği Ali Cengiz oyunlarına endeksli ne yana dönsek “al gülüm ver gülüm.”

Kamyonlar boş dönmeyecek

“Ziraat Bankası Tarım Ekosistem Buluşmasında” aynı oturumu paylaştığım Endüstri Mühendisi çiftçi Müfit Çağlayan’ın lojistikteki israfı önlemeye yönelik startup projesini dinledim. YÜKMOBİL aplikasyonu hasat döneminde boş dönen kamyonların dolmasını sağlıyor. Kamyon sahiplerini, depoları, yük sağlayıcıları birbirine bağlıyor. Tarım ekosisteminin genç akılları; verim artırıcı, israf azaltıcı projelerle sisteme can katıyor.

Tarımda “çok iş var”

Tarım Ekosistem buluşması tarımın kamu/ özel/STK gibi tüm paydaşlarını, bilge çiftçileri, tarımın geleceği gençleri bir araya getirdi. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen gençler, döngüsel tarım, biyoteknoloji gibi yenilikçi alanlardaki yatırımlarını paylaştılar. Tarımın bitip bitmediği tartışıladursun gördüklerimiz tarımın “dinamik/ fırsatlarla dolu” bir olduğunu tekrar kanıtladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...