Mine Ataman: Buğday mitinginden çiftçi hareketi doğar mı?

Hayrabolu Ziraat Oda­sı öncülüğünde Tekir­dağ Ziraat Odaları katılımıy­la Cuma günü buğday mitingi düzenleniyor.

Çiftçi, buğday fiyatlarıyla ilgili önerilerde bulunacak. Türk tarımı için yenilikçi bir çiftçi hareke­ti için güzel bir fırsat olabilir. AB’deki çiftçi ayaklanmaları benzeri ateş harlanıyor, fana­tik gruplar buğday fiyatı üzerinden tehlikeli bir algı yaratmaya çalışıyor, dikkatli olmakta fayda var.

Guterres: Fosil yakıt reklamları yasaklanmalı

BM Genel Sekreteri Guterres; fo­sil yakıt endüstrisindeki yeşil yıka­maya dikkat çekip, halkla ilişkiler şirketlerine “onlara hizmet verme­meleri” çağrısında bulundu.

Deniz istilacılarının suçlusu Sisi

İstilacı türler çevreye olduğu ka­dar ticari ekosistemlere de zarar ve­riyor. İstilacıların ABD’ye yıllık za­rarı 26 milyar dolar. Denizlerimi­ze son yıllarda dadanan Kızıldeniz kaynaklı istilacı balık türlerinin mü­sebbibi Mısır Devlet Başkanı Sisi, Süveyş kanalından gelen parayı az bulunca kanalı büyüttü; Kızıldeniz balıkları, güvenli Akdeniz sularına oradan da Karadeniz’e geçti.

Dünyanın ilk protein pazaryeri

Tohumla başlayan hayat şimdiler­de biyoyeteknolojinin nimetleriyle köklü bir beslenme devrimi için çalı­şıyor. Biz köyünden, dalından.com gi­bi e-ticaret sitelerine yatırım yapar­ken gelişmiş zihinler geleceğe tek­noloji tohumları ekiyor. Yapay zeka, biyoenformatik ve hassas biyolojiden faydalanılarak yaratılan Proteindis­covery isimli pazaryeri; bilim insanla­rı ve start-up’ların hizmetinde. Dün­yanın ilk protein pazaryeri arşivinde dizi/meta veri/ifade ve işlevsel kulla­nıma göre 33 milyondan fazla prote­in var, kullanıcılar protein arayabilir, test edebilir. Doğadaki işlevsel prote­inleri hızlı bir şekilde tanımlayan ya­pay zekâ, keşif sürelerini azaltırken; milyonlarca dolarlık yıllar alan Ar-Ge harcamalarında tasarruf etme imkânı sunuyor, süreyi kısaltıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

119,1 milyon liralık tarımsal destek ödemesi hesaplara aktarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından sebze ve meyvenin fiyatı cep yakıyor

Şehriban Kıraç İstanbul halinin 19 Temmuz tarihli listelerine göre son...

Gazi Kutlu: Dünyada tüketilen kirazın dörtte birini üreten Türkiye’de biz neden kirazı daha pahalıya alıyoruz?

Dünyanın en büyük kiraz üreticisi Türkiye her yıl üretimini...

Çay üreticisi isyanda: Böyle ıstırap görmedik

  Artvin Hopa'da çay üreticileri çay fiyatlarına tepki gösterdi. "Böyle...