Mersin’e tarımda ‘Hollanda’ önerisi

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, 127 milyar dolarlık ihra­catı ile Hollanda’nın, tarımda AB ülkeleri arasında birinci sırada yer aldığı­nı belirterek, “Mersin tarımı için Hollanda modelini uygulayabiliriz” dedi.

Mersin Ticaret Bor­sası Yönetim Kuru­lu Başkanı Ö. Abdul­lah Özdemir, Türkiye’nin 68,5 milyar dolarlık tarımsal hasıla­sıyla Dünya Bankası istatistik­lerine göre Avrupa’da birinci ve dünyada dokuzuncu sırada yer aldığını söyledi. Mersin’in ise Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründe önemli bir role sa­hip olduğunu belirten Özde­mir, bitkisel üretim değerinde üçüncü, tarımsal ihracatta dör­düncü ve tarımsal hasılada be­şinci sırada yer alan Mersin’in ihracatının yaklaşık yüzde 70’ini tarım ve gıda ürünlerinin oluşturduğunu kaydetti.

“Mersin’in tarımdaki potansiyeli daha da artabilir”

Türkiye ve Mersin’in tarım ve gıda sektöründe daha da ge­lişme potansiyelinin bulun­duğuna dikkat çeken Abdullah Özdemir, “Bu doğrultuda, Hol­landa örneğinin iyi analiz edil­mesi gerektiğini düşünüyorum. Uluslararası Ticaret Merke­zi istatistiklerine göre Hollan­da, Amerika ve Brezilya’nın ar­dından en fazla tarımsal ihracat yapan üçüncü ülkedir.

Ancak, Hollanda’nın başarısının asıl önemi, Amerika’ya kıyasla 230 kat, Brezilya’ya kıyasla ise 125 kat daha küçük tarım arazisiy­le bu performansı göstermesin­den kaynaklanmaktadır. Tür­kiye’nin tarımsal ihracatı 31 milyar dolar iken, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 19’da biri ve tarım arazisi açısından 21’de biri olan Hollanda’nın ih­racatı 127 milyar dolardır.

Bu rakam, Türkiye’nin tarım ve gıda ihracatının dört katın­dan fazladır. 2,1 trilyon dolar­lık dünya tarımsal ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını AB ülke­leri gerçekleştirirken, 127 mil­yar dolarlık ihracatı ile Hollan­da, AB ülkeleri arasında birinci sıradadır. Hollanda’nın tarım­sal ihracatının yüzde 66’sı ken­di ürettiği ürünlerden, yüzde 34’ü ise transit ihracattan (re-export) oluşmaktadır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...