Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat: ‘Et fiyatları artınca balığa rağbet arttı’

 

Türkiye’de 15 Nisan’da 12 mile kadar olan bölgede başlayan av yasağı, Mersin’de balık fiyatlarına yansımadı. Günlük taze balıklar tezgahlardaki yerini alırken, halkın ilgisi yoğun oldu. Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, “Normal şartlarda bu aylarda balık satışlarımız düşerdi ancak Ramazan Bayramı nedeniyle et fiyatları artınca balığa rağbet arttı. Şu anda balık satışımız gayet iyi” dedi.

Denizlerde av yasağı, endüstriyel avcılık yapan balıkçı gemileri gırgır ve trol için 15 Nisan’da başladı. Mersin’de yasaktan önce 40-50 olan balık çeşidi, 15’e düştü ancak fiyatlara yansımadı.

Günlük taze balıklar tezgahlardaki yerini alırken, fiyatı dolayısıyla vatandaşların ilgisi yoğun oluyor. Mersin Balıkçılar Derneği Başkan Yardımcısı Adnan Polat, 15 Nisan itibariyle başlayan av yasağının 15 Eylül’de açılacağını kaydetti.

Yasak nedeniyle balık çeşitlerinin düştüğünü belirten Polat, “Şu anda trol ve gırgır avcılığı yasaklanmış durumda. 12 mil dışında uluslararası sularda avcılık devam ediyor. Şu an çalışan büyük teknelerimiz var.  Yine taze ve günlük balık elde ediyoruz.  40-50 olan balık çeşidi, 15 çeşide düştü” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Tescilli ‘dalbastı’ kirazında 800 ton rekolte bekleniyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerden etkilenen Malatya'nın Yeşilyurt...

Kola, meyve suyu ve buzlu çaya zam… İşte son fiyatlar

Rakı, bira, viski gibi alkollü içeceklerin ardından şimdi de...

İrfan Donat: “Sinyaller kötü: Çiftçi üretimden gittikçe soğuyor”

Kırsalın nabzını tutan Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması’nın sonuçları...

Yağışlar azaldı, sıcaklıklar artacak

Marmara'da nisan yağışları 1991-2020 ortalamasına göre yüzde 24 azaldı....