Mehmet Yuva; Buğdayımız ve bir Çin mamülü: Tik Tok

Suriye-Lübnan-Anadolu, Irak ve Akdeniz havzası ülkeleri yemek kültüründe en köklü devrim, buğdayın (kamha, kamho) keşfi ve üretimidir. Başak hasadı, öğütülmesi, ondan elde edilen bulgur ve unlu yemek kültürü, yaşam kalitesinde muhteşem bir zenginlik yarattı. Başak Bil-Şak kelimesinden türetilmiştir. Şak kökenlidir. Yırtmak, açmak, zorla içinden çıkmak, zor ve acı bir süreç sonucunda kavuşmak manasındadır. Arapçadaki Ba Türkçemizdeki ile, le, la karşılığıdır. Arapçada sözcüğün başında kullanılır. Birliktelik, araç, neden ya da durum bildiren belirteç ve tümleçler oluşturmaya yarar. Yırtarak, açarak, zorla çıkmak olan Bı-Şak, Bıçak kelimesinin de kaynağıdır. İyi ki ecdadımız buğdayı keşfetmiş Başaktan bulgur üretmiş. İçli köftesi olmayan bir bayram şöleni, Ramazan masası tahayyül edin? Hataylılar, Adanalılar, Mersinliler, Antepliler, Urfalılar, Mardinliler olarak özellikle de bayram safralarımızın olmazsa olmaz yemeği içli köftemizdir.

Buğday, zeytin ve incir medeniyetin mihenk taşıdır. Medeniyet tarihini yaşayanlar, yazanlar, kutsal kitaplar buğday, zeytin ve incirin neden hayati önemde olduklarını ve kutsal kabul edildiklerini sebepleriyle anlatır. Ekmek berekettir, misktir, öpülür ve başa koyulur. Kendi unundan ve kaynak sudan kapalı bir cam kavanozda bekletilerek elde edilen doğal ekşi maya ile yoğrulan ve tandırda odun ile pişen Ekmek olmadan hayat en azından bizler için nasıl olurdu? Buğdaydan üretilen makarna, pizza olmadan İtalyanlar depresyona girerdi. Nereden mi kuzen oluyoruz, ana konudan sapacağız ama kıssaca anlatayım;

MEDENİYET KURUCULARIN DİLLERİ

Talya veya Talyan, İtalya ülkesi ve üzerinde yaşayanların isim sebebidir. Mitolojide Roma’nın isim anası ve babası olan Romus ve Romulus’u (Rimus, Ramilus, Rumilus) emziren dişi Kurt olarak tasvir edildi. Rima, Rami ve Rumi isimleri bugün halen Şam coğrafyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarih, filoloji, antropoloji ve arkeoloji cahili olanlar, bağnaz veya bu ilimleri sömürge projeleri için tezvir (değiştirme, sahtekarlık ve uydurma) edenler Talya’yı dişi kurt olarak tasavvur etti. Halbuki Talya ismi kaynağı Suri ve Suriye’den gelen Süryani, Aşuri, Asuri dilinde dişi kurt demektir. İkiz kardeş olarak telkin edilen Rima ve Rami’yi emziren kadının ismiydi ve adının manası Dişi Kurttur. Batının aklı evvelleri metinlerdeki Talya’yı gerçekten bir dişi kurt olarak anlamışlar.

Dişi Kurt (Talya, Talyan) hanımefendiden mülhem ve müsemma İtalya coğrafyasının, başta Roma olmak üzere, şehir isimleri, şaheser mimarileri, kurucu imparatorları ve imparatoriçeleri Suriyece (Süryanice) Suri veya Suriyelidir ve Arabi’dir. Çok önemli bir Roma imparatoru olan Arabi Filib (Philip The Arap) Arabi ismini özellikle kullanmıştır. Şeyhlerin Şeyhi Muhiddin El-Arabi’nin soyadı aslında Arabi değildir. Ancak Arabi isminde ısrar etmiştir. Tarih ilmi taassup ile öğrenilmemeli ve öğretilmemelidir. Araştırmalıyız, sorgulamalıyız, kıyaslamalıyız ama en önemlisi kadimden günümüzde devam eden medeniyet kurucuların dillerini öğrenmeliyiz. Arabi’ce, Süryanice-Aramice bilmeden uygarlıklar tarihinde sağlıklı yol almak mümkün değildir. Tüm önyargılardan, anlatılan yalanlardan, algılarımızda biriken, beynimize enjekte edilen yalanların tortularından arınmadan kendimizi ve başkalarını objektif anlayamaz ve anlatamayız.

Atina (Athena) şehri de Asena (Dişi Kurt) isminden mülhem ve müsemma oldu. Kıssadan hisse, aslında çocukları emziren dişi kurt filan yoktu. Türk mitolojisinde Tarkan’ı da Dişi Kurt emzirmişti. Çocuk iken Tarkan filmlerinin müptelasıydık. Filmi seyrettikten sonra sinemadan çıkar çıkmaz dişi kurt aramaya başladık. Sütünden içip biz de Tarkan gibi cesur ve güçlü olacaktık. Kasabamıza musallat olan kötüleri pataklayacaktık. Allah’tan dişi kurt bulamamıştık. İyi ki alternatif olarak dişi normal köpek olmaz mı sorusuna, aklı başında bir abimiz, “olmaz büyü bozulur başka bir şey olursunuz” dedi de bu maceradan vazgeçtik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

TMO Genel Müdürü Güldal: Buğday fiyatı maliyetlerin üzerinde belirlendi

Açıklanan buğday alım fiyatı tartışma yaratırken TMO Genel Müdürü...

“Yarının Köyleri” yola İzmir ile devam ediyor

Trendyol ve UNDP iş birliğinde yürütülen “Yarının Köyleri” projesinin ikinci...

Kurbanlığın canlı kilo fiyatı 40 lira birden geriledi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlık fiyatlarında gerilemeye yaşanıyor....

Gazi Kutlu: Sarımsak zamlanınca ithalatı yüzde 80 arttı

2003-2024 yılları arasında Türkiye 81 bin ton kuru sarımsak...