Mehdi Eker’in başkanlığını yaptığı TARPOL’den iklim değişikliği konferansı!

Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Merkezi “Türkiye Tarım ve Gıda Sektörü İklim Değişikliğine Ne Kadar Hazır? “ konulu bir arama konferansı düzenledi.

Konferansa; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Sektörler ve Kamu Yatırımları Genel Müdürü Faruk Cirit, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Tarım Dairesi Başkanı Dr. Hakan Günlü, Eski Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç ile çok sayıda bürokrat ve STK temsilcisi katıldı.

Prof. Dr. Ersin İstanbulluoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı geniş katılımlı arama konferansında katılımcılar iklim değişikliklerinin tarım ve gıda sektörüne olan etkileri hakkındaki görüşlerini anlatırken Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı ve aynı zamanda TARPOL Sektörel Danışma Kurulu Üyesi olan Nihat Çelik de, arama konferansına katılarak iklim değişikliğinin küçükbaş hayvan yetiştiriciliği üzerine olan etkileri ile ilgili görüşlerini dile getirdi ve çok önemli bir konuyu gündeme getirmiş olmasından dolayı TARPOL Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Eker ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Genel Başkan Çelik, iklim değişikliğinin en önemli küresel sorunlarından birisi olduğunu ve bazı ülkelerde İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için bitki desenini değiştirdiklerini belirterek “ Ülkeler, iklim değişikliği çerçevesinde oluşan yeni iklimsel şartları dikkate alarak bitki desenlerini yeniden belirliyorlar. Bunun en güzel örneğini Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde görüyoruz. Rusya’nın Mevsimi çok kısa olmasına rağmen tarımı kendi mevsimine uyarlayıp desen değişikliğine giderek üretim planlaması yapılmış ve şu anda dünyayı doyuracak kadar hububat üretimine sahiptir. Takdir edersiniz ki Rusya Ukrayna savaşında birçok ülkenin açlıkla karşı karşıya kalacağı endişesi ile Rusya’nın tahıl koridoru açması için bütün dünya nefesini tuttu. Dolayısıyla biz Türkiye olarak 4 mevsimi bir arada yaşayan bir ülkeyiz bu avantajı güzel kullanarak iklim şartlarına göre bölgesel farkındalığı da göz önünde bulundurarak kimi bölgede aşırı yağışa karşı, kimi bölgede aşırı susuzluğa karşı dayanıklı ürün ekimini gerçekleştirmeliyiz. İklim değişikliği tüm ülkeleri etkilese bile Rusya’da bitki deseni planlaması yapılarak buğday üretimini artırmış ve Dünyanın sayılı ihracatçı ülkelerinden birisi olmuştur. Ülkemizde de iklim değişikliklerine karşın olabilecek zararların önüne geçmek için bitki desenimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekmektedir “ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

119,1 milyon liralık tarımsal destek ödemesi hesaplara aktarıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez gıdalarından sebze ve meyvenin fiyatı cep yakıyor

Şehriban Kıraç İstanbul halinin 19 Temmuz tarihli listelerine göre son...

Gazi Kutlu: Dünyada tüketilen kirazın dörtte birini üreten Türkiye’de biz neden kirazı daha pahalıya alıyoruz?

Dünyanın en büyük kiraz üreticisi Türkiye her yıl üretimini...

Çay üreticisi isyanda: Böyle ıstırap görmedik

  Artvin Hopa'da çay üreticileri çay fiyatlarına tepki gösterdi. "Böyle...