McDonald’s yeni ismi ve değişen logosuyla Rusya’ya dönüyor

ABD’li yemek zinciri McDonald’s MCD.N, Rusya’da ilk şubesini açmasından beri geçen 30 yılı aşkın süre sonra bu Pazar günü yeni sahibiyle ve yeni marka adıyla Rus fast food severlere yeniden hizmet vermeye başlayacak.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından pek çok dünya devi marka, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar kapsamında ülkeden çıkma kararı almıştı.

Küresel fast food devi McDonald’s da bu firmalardan biri olurken, Rusya’daki tüm restoranlarını iş insanı Alexander Govor’a satmak için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

Şimdi ise McDonald’s’ı devralan fast food zinciri, yeni logosunu tanıttı.

Yeni logo tasarımı yeşil bir arka plana karşı kırmızı-turuncu bir daire ve iki turuncu çizgiden oluşuyor. Görüntünün iki çubuk sarı kızarmış patates ve sarı-turuncu bir burgeri temsil ettiği belirtildi. Yeşil arka planın ürün ve hizmetlerin kalitesini temsil ettiği açıklandı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları, yeni logonun Bangladeş bayrağıyla benzerliğine dikkat çekti.

Rus basınında yer alan haberlere göre, McDonald’s’ın Rusya’daki restoran zincirinin yeni sahibi, zincirin Rusça uygulamasının adını ‘Moy Burger’ (‘Burgerim’) olarak değiştirdi. Şirketten RBK gazetesine yapılan açıklamada, ‘Moy Burger’ adının geçici olduğu, uygulamanın tekrar güncelleneceği ve güncel versiyonda zincirin nihai adının kullanılacağı belirtildi.

Mobil uygulamanın ana sayfasında şöyle bir sloganın yazdığı görüldü: “Bazı şeyler değişiyor ancak istikrarlı çalışma kalıcı.”

PAZAR GÜNÜ AÇILIYOR

McDonald’s, bu Pazar günü Rusya’nın milli kurtuluş günü olarak kutlanan Rusya Günü’nde, Ocak 1990’da Rusya’daki ilk şubesini açtığı Moskova’nın Puşkin Meydanı’ndaki aynı simgesel lokasyonda yeni ismiyle açılışını yapacak.

1990’ların başında Sovyetler Birliği dağıldığında, Soğuk Savaş geriliminin düşürülmesini somutlaştırmak için Rusya’daki ilk şubesini açan McDonald’s, milyonlarca Rus’un Amerikan yemeğini ve kültürünü tatmasına vesile olmuştu. McDonald’s’ın Rusya’ya girişi gibi, oradan çıkışı da Rusya ve Batı arasındaki diplomatik ilişkilerdeki değişimi sembolize ediyor.

Şirket, geçen ay yaptığı duyuruda, Rusya’daki restoranlarını Alexander Govor adlı yerel bir lisans sahibine devredeceğini açıklamıştı. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgale başlamasının ardından, McDonald’s da Rusya’yı terk eden Batılı şirketler kervanına katılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Şevket Sayılgan: Türkiye’de zorlaşan enflasyon ve tarım ilişkisi

Enflasyon, fiyat seviyelerindeki genel bir artış olarak tanımlanan ekonomik...

Denetime takıldı: İnternetten alınan sekiz zeytinyağının tümü sahte çıktı

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün zeytinyağına ilişkin denetimleri...

Prof. Dr. Aykut Gül: Tarımsal örgütler artık daha etkili

Son asırda dünya üzerinde kurulan ve giderek acımasızlaşan vahşi...

Necdet Buzbaş Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Gıda Sanayisinin 99 Yılı Kitabı

Necdet Buzbaş Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılında Gıda Sanayisinin 99 Yılı...