Küresel pirinç kıtlığı kapıda: Türkiye de risk altında

0
386

Çin’den ABD’ye ve Avrupa Birliği’ne kadar dünya genelinde, özellikle de dünya pirincinin yüzde 90’ını tüketen Asya-Pasifik bölgesinde pirinç üretimi düşüyor ve 3,5 milyardan fazla insan için fiyatlar ortalamaların çok üzerine gitmeye başladı.

Fitch Solutions‘a göre, küresel pirinç piyasası 2023 yılında son yirmi yılın en büyük arz açığını kaydedecek. CNBC‘ye konuşan analistler, dünyanın en çok yetiştirilen tahıllarından biri olan pirinç için bu büyüklükte bir açığın büyük ithalatçılara zarar vereceğini söyledi.

Fitch Solutions’ın emtia analisti Charles Hart, “Küresel düzeyde, küresel pirinç açığının en belirgin etkisi on yılın en yüksek pirinç fiyatları oldu ve olmaya devam ediyor” dedi.

Fiyatlarda dikkat çeken yükseliş

Fitch Solutions Ülke Risk ve Endüstri Araştırması’nın 4 Nisan tarihli raporuna göre pirinç fiyatlarının 2024 yılına kadar mevcut yüksek seviyelerde seyretmesi bekleniyor. Rapora göre, pirinç fiyatı 2023 yılına kadar cwt başına ortalama 17,30 dolar oldu ve 2024 yılında cwt başına 14,50 dolara düşecek. Cwt, pirinç gibi belirli emtialar için kullanılan bir ölçü birimi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz