Küresel pazarda ayçiçek yağı bolluğu: Rekora gidiyor

Ayçiçek yağı üretiminin, büyük ihracatçılardan gelen yüksek arzın etkisiyle rekor kırması bekleniyor. ABD Tarım Bakanlığı’nın tahminlerine göre, küresel ayçiçek üretiminin 2023 hasat yılında 22 milyon metrik tona ulaşması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı 2022 yılında işgal etmesi sonrası küresel ayçiçek yağı ticaretinde aksaklıklar olmuş ve fiyatlar tavan yapmıştı.

Fiyatların ton başına 2 bin 300 doların üzerine çıktığı savaşın hemen ardından Ukrayna’daki çiftçiler savaş zamanı mahsullerini beklenenden daha fazla aldı. Tarım analistleri, ayçiçek yağı üretiminin büyük ihracatçılardan gelen yüksek arzın etkisiyle rekor kırmasını beklediklerini açıkladı.

ABD Tarım Bakanlığı’nın tahminlerine göre, küresel ayçiçek üretiminin 2023 hasat yılında 22 milyon metrik tona ulaşması bekleniyor. Söz konusu tahminin gerçekleşmesi durumunda, küresel ayçiçek üretiminde 1960 yılından bu yana ilk kez rekor kırılacak.

UkrAgroConsult Genel Müdürü Sergey Feofilov, ayçiçek tohumu yetiştirmenin buğday ve mısır yetiştirmekten daha karlı olduğunu belirterek, ayçiçek tohumu üretiminde şu anda dünyanın en büyük ikincisi olan Ukrayna’da hasadın henüz bittiğini ve arzın zirvede olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Planlı üretime herkes katkı koymalı

Aşırı kutuplaşmanın olduğu dönemler­de sağlıklı tartışmalar yapmak, ortak akılla...

“Personel eksikliği üretimi durma noktasına getirebilir’’

Gündemimizde zam değil, personel var Mehmet Hanifi GÜLEL Ekmek fiyatının zamlandığı...

İnek sütü üretiminde rekor

Türkiye’de ticari işletmelerin topladığı aylık inek süt miktarı, mayısta...

Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Akay, Toprağın Sesi Programının konuğuydu

https://youtu.be/ntsdt7c66cE?feature=shared Her hafta cuma günü 19.30’da Lider Haber TV ekranlarında...