Kurbanlığın canlı kilo fiyatı 40 lira birden geriledi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlık fiyatlarında gerilemeye yaşanıyor. Sektör temsilcileri, 15 gün önce 300 TL olan büyükbaş kurbanlık canlı kilogram fiyatının 40 lira birden gerileyerek, 260 liraya kadar düştüğü belirtiyor. Temsilciler, bu yıl İstanbul’a getirilen kurbanlık hayvan sayısında da yüzde 30 düşüş gözlediklerini aktardı.

Kurban Bayramı’na kı­sa bir süre kalmasına rağmen, kurbanlık fi­yatları tam bir dengeye otur­madı. Fiyatların yüksek olma­sından dolayı talebin az oldu­ğu ve fiyatların gerilediğine vurgu yapılıyor.

Ayrıca, fiyat­lardan dolayı vatandaşların vakıflar aracılığıyla yurt dı­şında kesime yöneldiği de ak­tarılıyor. 15 gün önce büyük­baş kurbanlık canlı kilogram fiyat için 300 lira talep edildi­ğin aktaran sektör temsilci­leri, bayrama 4 gün kala raka­mın 40 lira birden gerileyerek, 260 liraya kadar düştüğü be­lirtiyor. Temsilciler, bu yıl İs­tanbul’da getirilen kurbanlık hayvan sayısında da yüzde 30 düşüş gözlediklerini aktardır.

İnsanlar yurt dışına yöneliyor

Kurbanlık fiyatlarının yük­sek seyretmesi ve ilk açıklan­dığında canlı kilosuna 300 li­ra fiyat talep edildiğini kay­deden İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, canlı kurban­lık fiyatının 40 lira gerileyerek 300 liradan 260 liraya kadar gerilediğini söyledi. Fiyatla­rın yüksek olması nedeniyle insanların yurt dışına yönel­diğine vurgu yapan Tüfekçi, “İnsanlar vakıflara ve bağış yapıyorlar. İstanbul’da fiyat­lar 255 ile 265 lira bandında gidiyor. Hayvan sayısında ise bizim gözlemlediğimiz kada­rıyla geçen yıla göre hemen hemen yüzde 30’a yakın bir düşüş yaşanıyor’’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Ayçiçeğinde çiftçiyi ağlatan gerçekler: Fiyatlar düşüyor

TÜİK verilerine göre üreticide son 27 aydır artan ayçiçeği...

Zincir marketlerde yeni uygulama! Vatandaş kasaya gitmeden öğrenebilecek

Gıda işletmelerinde yeni dönem başladı. Zincir marketlerde karekod uygulamasına...

Seramik şirketinin genişleme ve yeni maden için istediği alan orman, mera ve tarım arazilerinden oluşuyor

Muğla ve Aydın’da orman nüfusu tehdit altında. Yıllar önce...

Adapazarı’na rakip Bayburt’tan çıktı: Ata tohumundan ekildi organik! Sonbaharda hasat edilecek….

Bayburt’ta ata tohumlarıyla sebze, meyve yetiştiren 74 yaşındaki çiftçi...