Kısıtlama ters etki yaratır uyarısı: Domatesin kilosu 100 TL’yi bulabilir

0
323

AKP, gıda enflasyonunun artışını önlemek için domates ihracatını yasaklamaya karar verdi. İhracatçılar, bu kararın üretimin düşmesine ve ithalata mahkûm olmalarına neden olacağını ve fiyatların 100 TL’ye çıkmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti. 

Hükümet, gıda enflasyonunu kontrol etmek için yasak ve kısıtlamaların yanı sıra, domatese de ihracat yasağı getirdi. Bu karar, ihracatçıların tepkisine neden oldu. İhracatçılar, bu kararın üreticiyi üretimden koparması ve önümüzdeki yıl domatesin fiyatının 100 TL’ye çıkması gibi olumsuz sonuçlarının olacağını belirtti.

Gıda enflasyonunun artmasına karşı, hükümet 14 Nisana kadar domates ihracatını yasakladı. Yılbaşında 1015 lira arasında satılan domates, bugün yüzde 100 zamla 2028 lira aralığında satılıyor ve hükümet, bu artışın sebebini ihracatta buldu.

İhracatçılar, Türkiyenin yıllık 14 milyon tonluk domates üretiminin sadece yüzde 3.5inin, yani 526 bin tonunun ihraç edildiğini belirterek karara tepki gösteriyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), arz sorununun olmadığını belirterek, “İhracat kısıtlaması öncelikle üreticileri olumsuz etkileyecek. Üretimdeki azalma, fiyatların ve enflasyonun artmasına neden olacaktır” denildi. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) de, kararın geri dönülmesini istemiş ve bunu dile getirmiştir.

‘SENEYE İTHALATÇI OLURUZ’

Taze domatesin 2022 yılında 377 milyon dolarlık ihracatla Türkiye’nin taze sebze ihracatında lider olduğu bilgisini veren birlik, “Domates ihracatına getirilen yasakla  tüketicilerimiz belki 1.5 ay göreli olarak domatesi ucuza yiyebilirler ancak seneye 100 liraya yemek durumunda kalabilirler. Bu karar sonrasında üreticiler bankalardan aldığı kredileri geri ödeyemez konuma düşecekler. Seneye üretim yapamayacaklar. Bu yanlış kararda ısrar edildiği takdirde önümüzdeki yıl domatesi ithal etmek zorunda kalacağız” ifadelerine yer verildi.

ETTE İTHALAT ÜRETİCİYİ VURDU

Yılbaşından bu yana, fiyat artışları hız kesmeden yüzde 50yi aşmış durumda. Ette, bu artışlar son hızla devam ediyor. İktidarın ithalat hamlesine rağmen, uyarılara kulak asmamış olmasına rağmen, fiyatlar bir haftada yüzde 4 arttı. 2 Mart 2023 tarihinden itibaren, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, kombinalar ve kesimhanelerden alınan haftalık yağsız dana ve yağsız kuzu fiyatlarını yayımladı.

Buna göre karkas kesim fiyatları son bir hafta da 7.5 lira daha artarak 175.68 liraya yükseldi. Bu durum yetiştiricilerin “İthalat fiyatlara fayda etmez, yetiştiriciyi mağdur eder” tezini doğruladı. Sosyal medyada bir küçükbaş yetiştiricisinin ithalat kararına isyanını paylaşan Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, “Liyakatı olmayıp ama fikri olan bakanlar bizi bu hale getirdi. Sorumlu tek onlar değil onları bile bile oraya getirenlerden de hesap sorulmalı” dedi.

(Sencer Solakoğlu)

Tarım ve Orman Bakanlığı, et fiyatlarının spekülasyon yapılarak manipüle edildiğini iddia ederek, kasaplık hayvan ithalatına başlamıştı.

Kasaplık hayvan ithalatına rağmen et fiyatlarının yükselmeye devam etmesi üzerine bu sefer karkas et ithalatı da açılarak Et ve Süt Kurumu, Polonya ve Bosna Hersek’ten ithalat süreçlerini başlatmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz