Kemal Ateş: Köy enstitülü şampiyon

0
325

Köy enstitülerinden yetişen değerler deyince, Mahmut Makal, Fakir Baykurt, Talip Apaydın… diye başlayan uzun bir liste çıkar karşımıza.

17 Nisan yaklaşırken belgeseller, videolar dolaşır; bu değerli yazarlarımız fotoğraflarıyla yeniden yeniden hatırlatılır. Farklı bir kulvardan gelmiş olsa da köy enstitüleri denince ilk akla gelen ünlülerden biri de Ahmet Bilek olmalı. Ne ki hâlâ kimseler bilmiyor onun adını, köy enstitüleriyle ilgili yazılarda, etkinliklerde adı bile geçmiyor. Kimse kendini ezberlediklerinin dışında biraz zorlamıyor.

Köy enstitüleriyle ilgili okuduğum yüzlerce yazının, izlediğim onlarca belgeselin birinde olsun hâlâ şampiyonumuzun adı yok.

Her gittiğim yerde anlatıyorum, her fırsatta yazıyorum, köy enstitülerinden bir de olimpiyat şampiyonu çıktı. Olimpiyat şampiyonluğu öyle kolay bir başarı değil.

Sporu küçümsemekten midir nedir, içlerinden çıkan şampiyonu yazık ki köy enstitüsü mezunları bile bilmiyorlar. Ben inatla anlatmaya devam edeceğim bu büyük şampiyonu.

TRT’de, Halk Tv’de, Ulusal Kanal’da, Kanal B’de anlattım Ahmet Bilek’i. Ankara Üniversitesinde,  Mülkiyeliler Birliğinde, Köy Enstitüleri Vakfında, Öğretmen Dünyasında konferanslar verdim. Bu konferanslarımı Ahmet Ayık, Tevfik Kış gibi şampiyonumuzun takım arkadaşları da onurlandırdılar. Ahmet Bilek’in anısı, biz yazarları, şairleri, bilim adamlarını, eğitimcileri, Ahmet Ayık, Tevfik Kış, Adil Güngör gibi şampiyonlarla yan yana getirdi. Romanını yazdığım şampiyonumuzun, köy enstitüleri denince hatırlanması gereken ilk iki üç isimden biri olduğunu anlatıncaya değin benim bu çabalarım sürecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz