Kastamonu’nun kestane balında rekolte düştü

Kastamonu’nun tescilli kestane balında rekolte iklim şartları nedeniyle düştü.

Kastamonu’nun özellikle sahil ilçelerinde üretilen coğrafi işaretli kestane balında rekolte, iklim şartları nedeniyle azaldı.

Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliğinin coğrafi işaret tescil belgesi almak için 2018’de yaptığı başvuru sonucunda kestane balı, TÜRKPATENT tarafından geçen yıl ağustos ayında tescillendi.

Kent genelinde bulunan 1500 civarındaki arıcıdan 900’ü kestane balı üretiyor. Kestane balı, Doğanyurt başta olmak üzere özellikle sahil ilçelerinde üretiliyor.

Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cem Başar, AA muhabirine, Kastamonu’nun kestane balı ile ünlü olduğunu söyledi.

Kentin özellikle sahil ilçelerinde yoğun olarak kestane balı üretildiğine dikkati çeken Başar, “Ürettiğimiz bal çok kaliteli. Ormanlarımız doğal, bölgede herhangi bir sanayi tesisi yok.” dedi.

Kestane balının Doğanyurt için büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Başar, “Kestane ağaçları doğada kendiliğinden yetişiyor. Doğanyurt’ta tarım alanları da çok az. Bu nedenle arılar balı ormanlardaki kestane ağaçlarından yapıyor. Doğanyurt’ta yılda ortalama 80 ton kestane balı üretiliyor.” diye konuştu.

“Bazı bölgelerimiz hiç ürün alamadı”

Başar, son birkaç yıldır iklimsel değişikliklerden en çok etkilenen sektörler arasında arıcılığın da bulunduğunu vurgulayarak, “2021 yılında üretimimiz 400-500 ton civarındayken, 2022 yılında yaklaşık 200-250 ton olarak görüyoruz. Çünkü tam kestane balı üretim sezonunun ortasında yoğun yağmur oldu. Yağmur, üretimi çok etkiledi, verim yarıya düştü. Bazı bölgelerimiz hiç ürün alamadı. Mevsimlerin değişmesi, arıcılığı büyük oranda etkilemekte.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Pişirme tutkusu genlerine işlemiş bir şef

Yemekseverlerin favori animasyon filmlerinden, Oscar Ödüllü ‘Ratatouille’daki Collette karakterine...

Sahrap Soysal: Bi’ pilav, bi’ çorba!

Patlıcan dendi mi çoğumuzun aklına ilk önce karnıyarık ve...

Yoksulluk gıda fiyatına yansıdı

İTO’nun verilerine göre İstanbul’da enflasyon yüzde 56 oldu. Megakentte...

197 Milyon 283 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 197...