Hava sıcaklarındaki değişkenlik, arıların kış uykusuna geçmesini engelledi

Bartın’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle arılar kış uykusuna geçemedi. Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi’nde görevli Veteriner Hekim Özer Işıkyıldız, “Hava sıcaklıkları gün içinde yükselip, gece de aşırı soğuyor. Arı gün içinde kovandan dışarıya çıkmakta, geriye geldiği zaman da mecburen bal tüketmekte ve bu da arı ölümlerine neden olmaktadır. Buna da arıcılarımızın hiçbir müdahalesi olamamaktadır” dedi.

Kent genelinde 2022 yılında, 660 çiftçi, 45 bin kovanla 315 ton kestane balı üretti. Arıcılar, karın yağmaması ve arıların kış uykusuna yatmamasından dertli. Gece ve gündüz sıcaklıklarının arasında oluşan fark nedeniyle arıların kovanlarda bulunan kış salkımına geçme oranı düşünce ölümler yaşanmaya başlandı.

Fırınlı köyünde 8 yıldır arıcılıkla uğraşan, 100 kovanı bulunan Hasan Arabacı’nın kovanlarında kış salkımı oluşmadı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesi’nde görevli Veteriner Hekim Özer Işıkyıldız ve Ziraat Mühendisi Hasan Hüseyin İnceağaç köye gelerek, kovanlarda incelemelerde bulundu.

“REKOLTEDE DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ”

Veteriner Hekim Özer Işıkyıldız kış aylarında sıcaklıklarda düzensizlik yaşandığını belirterek, “Hava sıcaklıkları gün içinde yükselip, gece de aşırı soğuma oluyor. Arılarda bir 14 derece kuralı vardır, kış salkımına geçme oranı düştü. Bu nedenle arı gün içinde kovandan dışarıya çıkmakta, geriye geldiği zaman da mecburen bal tüketmekte ve bu da arı ölümlerine neden olmaktadır. Buna da arıcılarımızın hiçbir müdahalesi olamamaktadır ve bu da kovan içinde sıcaklığı bozmakta, bu nedenle de ölümlerin oranı artmaktadır” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Felaketler örnek uygulamaların önünü açabiliyor

Son bir haftada güzel gelişmeler oldu tarım sektörünü ilgilendiren…Bugünkü...

Deniz salyangozundan 3,2 milyon dolar gelir

Yılın ilk iki ayında yapılan deniz salyangozu ihracatı yüzde...

Celal Toprak: Tarlasını terk etmeyen çiftçiye destek, çözüme giden ilk adım olur

Türkiye’nin önde gelen perakendecilerinin üye olduğu Gıda Perakendeciler Derneği’nin...

Didem Eryar Ünlü: Su için yeni bir “Paris Anlaşması” gerekli

Birleşmiş Milletler neredeyse 50 yıldır ilk kez Su Konferansı...