Karadeniz hamsisi küçük kaldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde tezgahlarda balık bolluğu yaşanırken vatandaşlar Karadeniz hamsisine ise hasret kaldı. Balıkçılar hamsinin azlığını palamut bolluğuna bağlarken, bilinçsiz avlanma nedeniyle hamsinin büyüyemediğini belirtti.

Karadeniz Ereğli ilçesinde tezgahlarda Aralık ayının gelmesi ile birlikte Balık bolluğu yaşanıyor. Tezgahlarda palamut, çinekop, mezgit, zargan, barbun, kolyoz, lüfer, çupra, levrek, uskumru ve Hamsi balıkları yerini aldı. Bu sezon palamuta doyan vatandaşlar ise Karadeniz hamsisine hasret kaldı. Karadeniz’de hamsi bu sezon çok az çıkarken, çıkan hamsininde çok küçük olduğu belirtildi. Balıkçı esnafı hamsinin az olmasının nedenini palamutun bu sezon bol olması ve bilinçsiz avlanmaya bağlıyor. Tezgahlarda Marmara ve Karadeniz’den az miktarda çıkan küçük hamsi 25-60 TL arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

“BU SONUCU BEKLİYORDUK”

Plamutun bol olması nedeniyle hamsinin az olacağının bekledikleri bir durum olduğunu anlatan balıkçı esnaflarından Şenol Sönmez, yakın zamanda çinekopun artmayacağını ifade etti. Sönmez gazetecilere yaptığı açıklamada “Biz zaten bu sonucu bekliyorduk. Palamut’un bol çıktığı sene genellikle hamsi tezgahlarda az oluyor. Hamsi gerek İstanbul’dan, gerek Karadeniz’in çeşitli yörelerinden çıkıyor. Hamsiler genellikle kilosu 50 TL’ye satılmakta. Mezgitler tezgahta 50 TL, iri mezgitler 100 TL, çinakoplar da ortalama 100 TL’ye satılmakta. Biz şimdi mesleğimiz bu olduğundan dolayı hamsinin çıkmasını bekliyoruz. İnşallah denizlerde ürün verirde hamsinin tezgahlarda bol miktarda satılmasını bekliyoruz. Balıkçılık azalınca tezgahlar ister istemez çupra ve levreğe dönüyor. Yakında somon başlar. Onun haricinde iri barbunlar oluyor, yine çinakop oldu olacak. İlerleyen günlerde biraz daha olursa bütün balıkçılarında, vatandaşında yüzü güler” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Necla Dalan: Şırnak’ta 150 yıllık bağın üzümü ‘dayanışma’ şarabına dönüştü

Doğu Anadolu, şarabın anavatanı olarak biliniyor. Bölgede bağcılık ve...

İdil Çimrin: Ev yapımı cips keyfi

Herkese merhaba. İdilika'nın Mutfağı'nda bugün, son dönemlerin hızla yükselen...

Pamuk üreticisi hayal kırıklığına uğradı: Açıklanan fiyat kurtarmaz

Merakla beklenen pamuk alım fiyatları, üreticide hayal kırıklığı yarattı....

AB ülkeleri biyokapasiteyi aştı! Sebep büyük oranda gıda sistemi

Gıda sistemleri, dünyaya ve çevreye verilen zararın önemli bir...