İlk ve Tek Yerli Otomatik Dümenleme Sistemi “AgroTOD” Projesi Tamamlandı

Türk Mühendisler Tarım Sektöründe Bir İlke İmza Attılar

Türkiye’nin ilk ve yerli otomatik dümenleme sistemi Agrotod, 2021 yılında TÜBİTAK 1507 Kobi Ar-Ge Başlangıç Destek Programı kapsamında destek almış ve AR-GE çalışmaları başlamıştır. AgroTOD, tarımda insandan kaynaklanan hataların ortadan kalkması için olanak sağlıyor.

Dünyanın içinde bulunduğu problemler tarımda verimliliğin artırılmasını kaçınılmaz bir noktaya getirdi. Artan dünya nüfusu beraberinde yüksek gıda tüketimine sebep olurken, üretim bu ihtiyacı karşılayamaz konuma geldi. Türkiye’nin ilk ve yerli otomatik dümenleme sistemi olan AgroTOD, çiftçiye daha kolay ve daha hassas tarımın kapılarını açtı. Son teknoloji AgroTOD, insandan kaynaklanan hataların ortadan kalkması için geliştirilmiş akıllı bir sistem olarak öne çıkarken, iş gücü ve zamandan tasarruf sağlayıp, aynı zamanda sıra kaybının önüne geçerek maksimum verim elde edilmesine olanak veriyor.

%12 daha az makine kullanımı ve yüzde 20 gübre tasarrufu sağlıyor

Alaras Telekomünikasyon Genel Müdürü  ve Makine Mühendisi Fatih Başoğlu, AgroTOD otomatik dümenleme sisteminin Türkiye’de ilk ve tek yerli olduğunun altını çizerek, “Projemiz Türkiye’de tamamen Türk mühendisler tarafından yapıldı.  2021 yılında TÜBİTAK 1507 KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı kapsamında destek aldık ve AR-GE çalışmalarına başladık. Yaklaşık 2 yıl süren AR-GE çalışması sonucunda prototip cihazları ürettik ve Türkiye’nin farklı lokasyonlarında Türk çiftçisi ile beraber test süreçlerini gerçekleştirdik. Bu süreçte Türk çiftçisinin talepleri göz önünde bulundurarak kullanıcı dostu bir ürün haline getirdik. AgroTOD arazi planlaması ve güzergah hatalarını minimuma indirerek besleyici madde kullanımını en verimli hale getirirken, %12 daha az makine kullanımı ve yüzde 20 gübre tasarrufu sağlıyor” dedi.

Verimliliği artırırken, çevresel etkiyi azaltıyor

Sistemle ilgili detaylı bilgiler de veren Başoğlu, “AgroTOD, GPS ve sensörler yardımı ile traktörün belirli bir rotada veya belirli bir hat üzerinde santimetre hassasiyetinde hareket etmesini ve sıralı ekim yapılmasını sağlıyor. Otomatik dümenleme sistemleri traktörlerin belirlenen bir rota dahilinde 2.5 cm hassasiyet ile kendi kendini yönlendirmesini sağlayarak çiftçilerin tarlada daha etkin bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor. Otonom traktörler, hassas tarım tekniklerini uygulamak için daha hassas bir şekilde hareket edebiliyor. Bu, tarlada kullanılan su, gübre ve kimyasal ilaç miktarını optimize etmek için daha iyi kontrol sağlıyor. Bu da verimliliği artırır ve çevresel etkiyi azaltıyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

TMO Genel Müdürü Güldal: Buğday fiyatı maliyetlerin üzerinde belirlendi

Açıklanan buğday alım fiyatı tartışma yaratırken TMO Genel Müdürü...

“Yarının Köyleri” yola İzmir ile devam ediyor

Trendyol ve UNDP iş birliğinde yürütülen “Yarının Köyleri” projesinin ikinci...

Kurbanlığın canlı kilo fiyatı 40 lira birden geriledi

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, kurbanlık fiyatlarında gerilemeye yaşanıyor....

Gazi Kutlu: Sarımsak zamlanınca ithalatı yüzde 80 arttı

2003-2024 yılları arasında Türkiye 81 bin ton kuru sarımsak...