Hayriye Hanım’ın hayali gerçek oldu

Malatya’da ev temizliğine giderek kazandığı günlük 80 TL’yle istiridye mantarı sporları ve ekipmanlar alarak üretime başlayan Hayriye Duman, ayda 1.5 ton mantar elde etmeye başladı. Hayriye Duman, Halk Bankası Kadın Girişimciler Zirvesi’nde hikayesini öğrenen Emine Erdoğan’dan büyük takdir aldı. Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, “Entegre tesis kurmak istiyorum” diyen Hayriye Duman’a destek sözü verdi.

ŞİMDİ 38 yaşında olan Hayriye Duman Edirne’nin Enez ilçesinde dünyaya geldi. Ortaokulu bitiremedi. Henüz 17 yaşındayken çalışmak için Alanya’ya gitti. İşe girdiği butikte eşi İhsan Duman’la tanıştı, evlenip Alanya’ya yerleşti. Kayınpederi 2007 yılında vefat edince, eşi memleketi Malatya’ya yerleşmek istedi. Hayriye Duman’a “5 yıllığına gidelim” dedi ama gidiş o gidiş. Akçadağ’daki Çobanuşağı Köyü’ne yerleşen Hayriye Duman çocuklarını büyüttü, inek baktı, kayısı topladı. Yazlarını köyde, kışlarını ise çocukların okulu için Malatya’da geçirdi. 2012 yılının kışı Hayriye Duman’ın hayatının baştan sona değiştiği bir viraj oldu. O kış o kadar soğuk olmuştu ki, ağaçlarındaki tüm kayısılar dondu. Artık yazın köyde yapacak işleri kalmamıştı.

İLK SATIŞ ÖĞRETMENLERE

Hayriye Duman bundan sonra yaşananları şöyle anlattı: “Köye gideceğim ama ne yapacağım? İnternette araştırırken istiridye mantarını gördüm. Nasıl yetiştirildiğini öğrendim. Şehirde çocukları okuturken, sadece kayısıyla geçinemeyeceğimizden arada evlere temizliğe gidiyordum. Bir gün temizliğe gittim 80 lira aldım. O parayla mantar sporları satın aldım. Köyde kayısıları koyduğumuz depoda ekim yaptım. 30 tane poşet oldu ilk yaptığımda. Hasat zamanıydı, İlçe tarım müdürümüz geldi köye. Ona ikram edince hoşuna gitti, o da bize destek oldu. O desteğin üzerine bu kez 60 torba alınca tekrardan yetiştirdik. Okullarda, çocuklarımın öğretmenlerine satmaya başladım. İlk tanıtımım bu şekilde oldu. Daha sona pazarlarda satmaya başladım. Tek başıma mücadele ettim. Valiliğe, il tarım müdürlüğüne gittim. Elimde kompostlarla gezip, ‘Bana destek verin, bir şeyler yapmak, bu işte ilerlemek istiyorum’ dedim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji saat verdi! Birçok ile kar ve fırtına uyarısı

Meteoroloji güncel hava durumu tahminlerini açıkladı. Buna göre, Marmara...

CHP’li Ömer Fethi Gürer: Saman fiyatları yüzde 133 arttı

CHP'li Ömer Fethi Gürer, iktidarın çiğ süt üreticilerinin yem...

Deniz Zeyrek: Ağız Sütü!

Kars'a geldim ya… Siyah şişeğin gece iki kuzu doğurduğunu gördüm...

İdil Çimrin: Türk Mutfağı’nın sütlü tatlıları

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün Türk tatlıların baş tacı olan sütlü...