Belgrad Ormanı’nda zehirli köygöçüren mantarlarını kim topladı? ‘Bu inanışlar hayatlara mal olabilir’

Yağmurların başlamasıyla birlikte mantar mevsimi de geldi çattı. Ancak bilinçsizce toplanan yabani mantarlar, pek çok insanın ölümüne sebep olabiliyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Belgrad Ormanı’nda görülen ve sonrasında toplanan zehirli köygöçüren mantarları büyük endişe yarattı. Söz konusu köygöçürenlerin toplandığını tespit eden ve mantarlarla ilgili alanındaki en önemli uzmanlardan olan Jilber Barutçiyan ile konuştuk. Barutçiyan hayat kurtaracak bilgiler verdi.

Ormanda keyifli bir yürüyüş yaparken hemen her ağacın altında irili ufaklı mantarlarla karşılaşabilirsiniz. Kiminin rengi, kiminin de şekli iştah açısı gözükse de uzmanlar zehirli mantarı ayırt etmenin imkansız olduğuna dair sık sık uyarılarda bulunuyor.

Bilinçsizce toplanıp yenilen yabani mantarlar geçtiğimiz günlerde yine bir can aldı. Manisa’da yaşayan 65 yaşındaki R.G., dağdan topladığı mantarları pişirerek yedi. Yemeğin ardından rahatsızlanan kadının yakınları sağlık ekiplerine Haber verse de R.G. tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Ülkenin dört bir yanından bu gibi haberler gelirken mantar uzmanı Jilber Barutçiyan’ın yaptığı bir sosyal medya paylaşımı dikkatleri çekti. 29 Ekim akşamı İstanbul Belgrad Ormanı’nda son derece öldürücü olan ve Köygöçüren Mantarı olarak bilinen bir mantar türüyle karşılaşan Barutçiyan, ertesi gün mantarların koparılmış olduğunu fark etti. Onlarca kişinin ölümüne sebep olacak kadar mantarın ortada olmadığını söyleyen uzman, vatandaşları yememeleri konusunda uyardı.

  • Peki ‘köygöçüren’ nasıl bir mantar türüdür?
  • Mantarın zehirli olduğunu anlamak mümkün mü?
  • Mantardan zehirlendiğimizi nasıl anlarız?
  • Türkiye’deki en öldürücü mantar hangisi ve nerede yetişiyor?
  • Mantar zehirlenmesinde belirtiler ne zaman ortaya çıkar?

Tüm bu soruları ve daha fazlasını Mikolog Jilber Barutçiyan ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıfat Bozkuş hurriyet.com.tr okurları için yanıtladı.

KÖYGÖÇÜREN MANTARINA DİKKAT!

Türkiye’nin bir mantar ülkesi olduğuna dikkat çeken Mikolog (mantar bilimci) Jilber Barutçiyan, özelikle son zamanlarda İstanbul’da boy gösteren Amanita phalloides ya da köygöçüren olarak adlandıran mantar türüne karşı uyarıda bulundu.

Barutçiyan, “Dünyanın en kötü mantarları arasında yer alan köygöçüren mantarı, ülkemizde şu an çok yaygın bir tür. Çok gösterişli ve lezzetli bir mantar olsa da oldukça öldürücü bir tür olarak bilinir. Lütfen dikkatli olun” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Özgür Özel Buğdaya yüzde 10 zam verenlere, yazıklar olsun”

CHP lideri Özgür Özel, Tekirdağ'da gerçekleşen Buğday Mitingi için...

Gazi Kutlu: Kivide ihracat yüzde 35 azaldı, ithalat yüzde 321 arttı

Bu yılın ilk dört ayında kivi ihracatımız 5,4 bin...

Ozan Gündoğdu: Buğday fiyatını Şikago belirliyor

Buğday üreticileri dertli. Bugün Tekirdağ’da CHP’nin buğday mitingi var....

Akdeniz Meyva Sineği Mücadelesinde gelinen nokta

Adana Valiliğinden Çifçiye Müjde Perşembe günü valimizin başkanlığında tarım...