‘Hal kanunu’nda düzenleme gerek’

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katılan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, meyve sebze ticaretindeki fire konusunda makul bir oran için çalıştıklarını söyleyerek, “Hal Kanunu’nda güncel şartlara uygun bir düzenleme gerekiyor. Üretim planlaması yapmadan üreticinin kendi yöntemleriyle bu sistemi sürdürmek mümkün değil” dedi.

Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından düzenlenen ve iş dünyasının da katıldığı ‘Sebze ve Meyve Ticareti Sektörü İstişare Toplantısı’nda Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak sebze ve meyve ticaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sezai Uçarmak, ekonomik istikrarın birçok kişiyi frenlediğini söyleyerek, nakliye maliyetlerinin yükselmesinin ticarete de yansıdığını ifade etti ve “Hal kanunu, aslında meyve sebze ticaretinde bir borsa özelliği görsün diye 1960 yılında yürürlüğe girdi. Ana ilkeleriyle günümüze kadar ulaşmış bir Kanun fakat güncel şartlara uygun bir düzenleme gerekiyor. Hem üreticinin hem de bu işin ticaretiyle ilgilenen kişilerin ortak talebi meyve sebze ticaretinde oluşan fire sorunu. Fire konusunda da makul bir oran için çalışıyoruz” açıklamasını yaptı

‘YAPISAL SIKINTILAR VAR’

Meyve ve sebze ticaretinde yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmede bulunan Uçarmak, “Bu sorunlar son 6 ayın sorunu değil. Yapısal bazı sıkıntılar var. Bu konunun bir taraftan üretim kısmı, diğer taraftan ticarileştirme kısmı var. Bugün daldan kopardığınızı satmazsanız yarın fiyatı değişiyor. Dolayısıyla bir altyapıya sahip olmanız gerekiyor. Problemin kaynağında altyapı sorunu var. Üretim planlaması yapmadan üreticinin kendi yöntemleriyle, tercihleriye bu sistemi sürdürmek mümkün değil” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Darısı mutfağımızın başına

Gastronomide sürdürülebilirlik denince akla hemen atıksız ilkesi gelebilir ama...

Vedat Milor: Roma’da birkaç güzel gün

Roma’da insan neler yapar? Kahveye gider, bara gider. Yaz...

Sahrap Soysal: Suyuna bandıra bandıra

Üzerinde sıcacık dumanı tüterken suyu da cızırdayan bir güveç...

1 MİLYAR 81 MİLYON LİRALIK TARIMSAL DESTEKLEME ÖDEMESİ BUGÜN HESAPLARA AKTARILACAK

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tarımsal destek ödemeleri...