Gürcistan Carrefour, Türkiye’den alımlarını 5 kat artıracak

Carrefour Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olarak, bu yıl Türkiye’den alımlarının önceki yıla göre 5 kat artırılmasını planlamaktadır. Global24 kurucusu Remzi Tosun, Carrefour Gürcistan temsilcilerinin, Türkiye’den sipariş verdikleri firmalarla görüştüklerini belirtti. Remzi Tosun, bu temsilcilerin yıl içinde üç ila dört kez Türkiye’ye alım için geldiklerini de ekledi.

Carrefour Gürcistan, Birleşik Arap Emirliklerine bağlı olarak, bu yıl Türkiyeden alımlarını 5 kat artırmayı planlıyor. Grup, önceki yıllarda 3 milyon dolar seviyesinde tekstil, mutfak eşyası, mobilya ve kamping ürünleri gibi ürünleri alıyordu. Ancak bu yıl özellikle gıda alanında alımlarını artırarak alım tutarını 15 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Global24 kurucusu Remzi Tosun, Gürcistan Carrefour temsilcilerinin yıl içinde üç ila dört kez Türkiyeye alım için geldiklerini ve bu temsilcilerin firmalara sipariş verdiklerini kaydetti. Tosun, Gürcistanlı yetkililerin fuar ve firmaları ziyaret ettiklerini bildiren Tosun “Aldıkları ürünleri haftalık olarak TIR ile gönderiyoruz. Geçmişten gelen perakendenden kaynaklı deneyimimizden dolayı 1 TIR’da 700 farklı ürün gönderdik. Bugün Çin’den mal sipariş ederse Bugün Çin’den mal sipariş ederse 2 veya maksimum 4 ürün bir konteynıra koyarlar” dedi.

Yıllık cirosu 260 milyon dolar

Remzi Tosun, Carrefour Gürcistanın şu an 75 olan şube sayısını yıl sonuna kadar 150ye çıkarmayı hedeflediğini ve cirolarının yıllık 260 milyon dolar olduğunu açıkladı. Tosun, navlun fiyatlarını düşmesine rağmen Çin veya başka ülkeleri tercih etmemelerinin nedeninin fiyat değil, anında istedikleri kadar mal alabilmek olduğunu vurguladı. Çin’e sipariş verirlerse 3 aydan önce gelmez ve bu süre içerisisinde navlunun tekrar yukarıya çıkma olasılığından dolayı zarar etme olasılıklarının olduğunu belirtti. Tosun, Türkiye’den yüzde 3-5 daha pahalı alım yapılmasının onlar için çok mantıklı geldiğini söyledi. Çünkü ürün kalitesi ve hızlı teslimat yönümüz onları avantajlı hale getiriyor.

Süt ürünlerinde Türkiye’ye yöneldiler

Remzi Tosun, Gürcistanın Türkiye‘den bisküvi, şekerleme ve süt ürünleri alımının çok az olduğunu vurguladı. Ekim ayından bu yana bu ürünlerin alımına başladıklarını belirtti. Remzi Tosun, Gürcistan’ın Türkiye’den bisküvi, şekerleme ve süt ürünleri alımının çok az olduğunu vurguladı. Ekim ayından bu yana bu ürünlerin alımına başladıklarını açıkladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...