Güneydoğu’nun ‘yeşil altını’ fıstığın serüveni

Türkiye’de en çok Şanlıurfa’da yetiştirilen ancak ismi ‘Antep’ olarak bilinen fıstığın hasadı, eylül ayında gerçekleşti. İklim krizi sebebiyle her yıl etkisini daha sert gösteren kuraklık, Şanlıurfa’nın susuzluğu ve artan maliyetler fıstık çiftçilerinin en büyük sorunları. Yıllar süren bir sabır isteyen ve ekiminden hasadına, birçok zorluğu bulunan ‘Güneydoğu’nun altını’ fıstığın serüvenini, Şanlıurfa’nın Tülmen köyünden çiftçi Yaşar Coşkun ve fıstık tüccarı Osman Elçi ile konuştuk. Habertürk’ten Emin Arslan’ın haberi.

Güneydoğu’nun ‘yeşil altını’: Fıstık
Ana vatanı Orta Doğu ve Orta Asya olarak bilinen, arkeolojik kanıtlar neticesinde geçmişi MÖ 6750 tarihlerine kadar giden Güneydoğu’nun yeşil altını: Fıstık. Pazarlaması ve imalathanesi Gaziantep’te kurulduğu için, en çok Şanlıurfa’da üretilmesine rağmen ‘Antep fıstığı’ olarak bilinen ürünün ağaç fidesinden sofralara kadar olan serüvenini, istatistiklerle araştırdık.

Meşakkatli bir tarım ürünü olan fıstığın bu seneki durumunu, geçtiğimiz yıllara göre yükselen maliyetleri, üreticinin ve toptancının sıkıntılarını; Şanlıurfa’nın Tülmen köyünde fıstık üreticisi Yaşar Coşkun ve fıstık toptancısı Osman Elçi ile konuştuk.

Fıstık tohum olarak ekilebileceği gibi fidan olarak da ekilebiliyor. Fidanlar aşılı ve aşısız olarak ayrılıyor. Aşısız fidan alıp bir süre sonra aşılamak en doğru yöntem. Bu şekilde bir ekimin ardından fıstık ağacı 8-10 yıl içinde ürün vermeye başlar.
Fıstık ağaçlarının olduğu bir tarım alanında her yıl üç kere çift sürülmesi gerekir. Ayrıca her yıl bahar ayında ağaçlar uyanırken, ağaçların mutlaka bellenmesi gerekir. Bu şekilde kökler havalandırılır. Bunun yanında birçok farklı tarım ilacı da belli dönemlerde kullanılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

İrfan Donat: “Sinyaller kötü: Çiftçi üretimden gittikçe soğuyor”

Kırsalın nabzını tutan Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması’nın sonuçları...

Yağışlar azaldı, sıcaklıklar artacak

Marmara'da nisan yağışları 1991-2020 ortalamasına göre yüzde 24 azaldı....

İlber Ortaylı’dan Kayserilileri kızdıracak pastırma çıkışı!

Pastırmanın sahipliği konusunda Kayseri ile Kastamonu arasındaki tartışmada, Tarihçi...

Şengün Kılıç: Çayı sev, Rize’yi koru!

CHP’nin Rize’de miting düzenlemesi değil, Rize’de çayla ilgili böyle...