Güneydoğu’da 6 ilde çiftçinin 12.2 milyar TL elektrik faturası borcu var

0
702

Çiftçinin maliyet ve ve borçları katlanarak artıyor. Başta mazot, gübre ve enerjiye gelen fahiş zamlar üreticinin borcunu da zirveye taşıdı. Türkiye’de elektrik enerjisi kullanarak yapılan sulu tarımın yüzde 48’ne ev sahipliği yapan Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te 24 bin 513 kişi elektrik faturasını ödeyemiyor. Bölgede çiftçinin şu anda 12.2 milyar TL elektrik faturası borcu bulunuyor. 16 milyon dekar ekili tarımsal alana ev sahipliği yapan bölgede 123 bin kayıtlı çiftçi üretim yapıyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 6 ilde elektrik satış hizmeti veren Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ (DEPSAŞ Enerji) Genel Müdürü Murat Karagüzel, Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 5’ini sağladıklarını anlatarak 2.2 milyon müşteriye elektrik perakende satış hizmeti verdiklerini, tarımsal alandaki abonelerin borçlarını zamanında ödemelerine dönük diyalog ekipleri kurduklarını, çiftçilerin içinden gelen kanaat önderleri ile de çalıştıklarını söyledi.

(Murat Karagüzel) 

Depremden etkilenen 11 ildeki çiftçilere erken ödenen mazot ve gübre desteklerine DEPSAŞ Enerji’nin kendi bölgesindeki borçlu çiftçilerin hesaplarına bloke koyması ile ilgi ise Karagüzel, bunun yanlış anlaşıldığını savunarak “Devletimizin çiftçilerimize yaptığı destek, deprem yardımları kapsamında gerçekleşen bir durumu kapsamıyor. Bu destek daha önce de aralıklı olarak yapılan desteklerin devamı niteliğinde. Biz fatura ödemelerini yapan çiftçilerimizden kesinti yapmıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz