Depremzede çiftçilerin kredi borçları ertelemesine yeni düzenleme!

0
588

Kahramanmaraş depremleri sonrası afet bölgesi ilan edilen yerlerdeki çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan tarımsal kredi borçlarının bir yıl süreyle ertelenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, yeniden düzenlendi.

6/2/2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremler Nedeniyle Zarar Gören Bazı İllerdeki Tarımsal Üreticilerin, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Kararlar Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair 21/2/2023 Tarihli ve 6816 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararında Değişiklik Yapılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 6920), 10 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Afet bölgesindeki çiftçilerin kredi borçları ertelenecek

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, 22 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan depremzede çiftçilerin kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin karardaki, “Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri ve bağlı ilçelerinde” ibaresi, “afet bölgesi ilan edilen yerlerde” şeklinde değiştirildi.

Karar’ın 3’üncü ve 4’üncü maddelerindeki “bekleme süresi” ibaresi de, “Tasfiye Olunacak Alacaklar Hesabına alınmasına kadarki süre” olarak değiştirildi.

Yatırım kredilerinde faizsiz erteleme koşulu

Kararın 5’inci maddesinde yapılan değişikliğe göre de;

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarımsal kredi borçlarına erteleme dönemi süresince vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren faiz uygulanmayacak. Yatırım kredilerinde ödenmemiş tüm taksitler birer yıl süreyle ertelenecek ancak faizsiz erteleme yalnızca 3’üncü maddede belirtilen Yönetmelikte yer alan Tasfiye Olunacak Alacaklar Hesabına alınmasına kadarki süre içerisindeki taksitler ile 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren 1 yıllık süre içerisinde vadesi dolacak taksitler için uygulanacak. Diğer taksitlere mevcut faiz oranı ve indirimlerinin uygulanmasına devam edilecek.

6 Şubat 2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe giren Karar hükümlerini, Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz