Gıdada ucuzluk hayal: Tarımda 2023 yılı mazot ve gübre destekleri çiftçide umutsuzluğa neden oldu

Çiftçi müjde olarak açıklanan destekleri “komik” buldu. Ucuz gıdaya ulaşma hayalinin suya düştüğünü belirten üretici mazottan ÖTV’nin kaldırılmasını istiyor.

Hükümetin “müjde” olarak açıkladığı tarımsal destekler çiftçi için hayal kırıklığı yarattı. Bazı ürünlerde 2 TL ile 95 TL arasında artış yapılırken girdilerinin yüzde 60’ı ithalata bağlı üretici bundan sonra “ucuz gıdaya” ulaşmanın hayal olduğunu belirtti. Üretici en azından mazottaki Özel Tüketim Vergisi’nin kaldırılmasını istiyor.

CHP Niğde Milletvekili ve Meclis Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, önceki gün açıklanan ve “2023 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler” kapsamında çitçiye ödenecek tarımsal destekleme miktarlarını geçen yıla göre kıyasladı. Gürer, “Seçimden önce 17-18 lira civarında olan mazotun bu gün 40 lirayı geçtiği göz önünde bulundurulursa, geçen dekar başına 75 lira olan mazot desteğinin 150 TL olması gerekirdi 103 lirada kaldı” dedi.

(Ömer Fethi Gürer)

‘EMEĞİMİZ BOŞA GİDİYOR’

Çiftçi Celalettin Yaşar ise, “Mahsulumuz para etmiyor. Aldığım destekle artan mazot fiyatının oranı aynı değil. Benim mazotum yüzde 100 zamlanıyor da aldığım destek niye yüzde 100 zamlanmıyor? 75 liranın 150 lira olması lazım. Sel oldu. Normalde en kötü 50 ton patates almamız lazımdı. 20 ton patates aldık. Yani işçinin yevmiyesini kurtarmaz. Tarla temizlensin diye mecburen topluyoruz. Emeğimiz boşa gidiyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

İrfan Donat: “Sinyaller kötü: Çiftçi üretimden gittikçe soğuyor”

Kırsalın nabzını tutan Türkiye Tarımsal Görünüm Saha Araştırması’nın sonuçları...

Yağışlar azaldı, sıcaklıklar artacak

Marmara'da nisan yağışları 1991-2020 ortalamasına göre yüzde 24 azaldı....

İlber Ortaylı’dan Kayserilileri kızdıracak pastırma çıkışı!

Pastırmanın sahipliği konusunda Kayseri ile Kastamonu arasındaki tartışmada, Tarihçi...

Şengün Kılıç: Çayı sev, Rize’yi koru!

CHP’nin Rize’de miting düzenlemesi değil, Rize’de çayla ilgili böyle...